העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 גלעד גלבוע
ניהול והפעלת אנשי מכירות - תחזוקה אישית
מאת: גלעד גלבועיום יום, במירוץ אחר העסקות, קיימים הרבה מצבים הגורמים לאיש המכירות מתח, לחצים, ואילוצים בלתי צפויים מחד ולשגרה משעממת מאידך.
בכל מה שקשור בניקיון אישי (רחצה, צחצוח שיניים, גילוח) אנו רגילים לתחזק את עצמנו. גם את הבית אנו מתחזקים, את הגינה, את המכונית. ומה עם תחזוקה אישית/נפשית ?
ובכן, שליטה עצמית, הרפיה, הפגת מתח וריכוז מאמץ הנם תכונות טבעיות ובסיסיות הטמונות בנו ומשימתנו לגלות אותן בתוך עצמנו.
לוחמים ומנצחים, למשל אלו העוסקים באומנויות לחימה כמו קראטה, ג'ודו, טאי-צ'י ואחרים, גילו כבר מזמן את היכולת הפנימית שלהם להגיע לרמה גבוהה ביותר של שלווה ושליטה עצמית, וכתוצאה מכך לפתח את היכולת העצמית ולהעלותה לשיאים שלא ידעו כמותם.
הלחצים יכולים להיות ממשיים או דמיוניים (פחד, חששות, השערות לא מבוססות, דעות קדומות, ראייה בלתי נכונה של המציאות החיצונית וכדומה). לכל הלחצים האלו מגיב הגוף באופן ביוכימי, במהירות, בצורה אוטומטית ולעתים באופן בלתי-מודע לחלוטין. התגובה באה לידי ביטוי, בין היתר, בייצור והפרשה של חומרים כימיים בתוך הגוף, המשפיעים על כל המערכת הפיזיולוגית: נשימה, קצב הדופק, לחות העור, קצב התכווצות השרירים. במצבי מתח מייצר הגוף חומרים כימיים הגורמים לנו "להרגיש לחוצים". חומרים אלו משפיעים על "מצב הרוח" ומונעים מאיתנו לתפקד במיטבנו. הגוף מגיב לחומרים אלו. הוא "מייצר" חומרים כימיים היוצרים תגובות המכונות "תגובת הישרדות".
אלה באים לידי ביטוי:

button

בתסכולים, בדימוי עצמי ירוד, שעמום, אדישות, בדידות, דריכה במקום, כעס, התכנסות, התנתקות, התבדלות ודיכאון.
אולם הגוף שלנו, יצירת פלא מופלאה, מצויד גם במנגנונים שיכולים להפעיל שרשרת "תגובת התרגעות". תגובה זו מנטרלת את מנגנון "תגובת ההישרדות" וגורמת לגוף לייצר חומרים האחראים על תחושת הנינוחות, הרגיעה, השלווה ומצב הרוח הטוב.
ניתן ללמוד, לתרגל ולהתאמן להפעיל את הגוף כך שייצר את אותם החומרים המפעילים את "תגובת ההתרגעות". פעולה זו קרויה תחזוקה עצמית. כל מה שצריך הוא להפעיל את הדמיון, להיות יצירתי, ולהשתמש בכמה טכניקות פשוטות, להקדיש לעניין מספר דקות פעם או פעמיים בכל יום ולחזור ולהתמיד בתרגילים לאורך זמן.

איזון הפעילות היומית
להלן מספר פעולות פשוטות להפליא, שאם תאמץ אותן ותתמיד בהן, תרגיל את גופך לייצר את תחושות ההתרגעות.

button

הרפיה עולה בעוצמתה פי 10 על הרגשת השלווה והמנוחה המושגת על ידי שינה. הרפיה קצרה ונכונה של דקות בודדות מקנה הרגשה נינוחה, שלווה ורעננות השווים בעוצמתם לשעת שינה ! לכן דאג לארגן לעצמך פעם או פעמיים ביום מספר דקות של מנוחה טוטאלית במקום שקט ורגוע.

button

מנוחה לא בהכרח גורמת לרגיעה, על מנת לנצל את הזמן כראוי יש למצוא עיסוקים יומיים כאלה שיש בהם עניין והנאה ובו בזמן הם מפחיתים את תחושת הלחץ. נסה למשל את הפעולות הבאות:
- תרגילי התעמלות מספר דקות בכל יום.
- עיסוק בתחביב הדורש רק דקות אחדות בכל יום.
- עיסוק כלשהו שונה לחלוטין מהעיסוק השגרתי שלך.

button

הפסק לעקוב אחרי חדשות ואירועים במדינה, די לשמוע חדשות פעם אחת ביום. יתר הזמן הקשב למוזיקה שאתה אוהב, רצוי מוזיקה שקטה ורכה.

button

הקדש יותר זמן לעצמך - בלה יותר זמן עם עצמך במרחב האישי שלך. פרוש לחדר בודד ושקט, ועשה משהו אישי ללא הפרעה, בנחת. מותר לחלום בהקיץ מדי פעם, להתבונן, להרהר, לשקוע באמבט חם, לקרוא ספר... לבד !

button

אל תוותר על עיסוקים מהנים שאתה אוהב לעסוק בהם - פרגן לעצמך.

button

הקדש זמן להיכרויות חדשות.

button

דאג לצרכים הבריאותיים שלך - הרגלי תזונה נכונים, טיפול שיניים וכד'.

button

היה גלוי ופתוח - שוחח עם עמיתים/מנהלים/כפופים בעבודה על קשיים/בעיות/דברים מעיקים.

button

השתמש בהומור בכל מעשיך - אל תחשוש לצחוק גם על עצמך.

button

אם יש לך צרכים נפשיים שאתה מתקשה להתמודד עמם בעצמך, התייעץ עם מומחה, שוחח בגלוי עם מקורבים.

button

חפש ובנה סביבך מסגרת חברתית תומכת.

button

כשאתה בלחץ, בדיכאון, או כשאתה חש כעס, חוסר ביטחון עצמי, מתח, תסכול - הנח לעצמך להרגיש כך, ואל תרגיש חובה להגיב כלפי מישהו. שוחח על כך עם מישהו קרוב ותן לעצמך מנוח. "זה בסדר" להרגיש כך.

button

הפסק לנתח, להסביר, למצוא תירוצים, להאשים. עבור לתחום העשייה והפעילות. עשה משהו חיובי.

button

השלם עם העובדה הפשוטה שתמיד תמיד יהיו אנשים לא לטעמך. מבין האנשים שאתה תרצה למכור להם אי פעם יהיו כאלה שאינם נחמדים, גם כאלה מוזרים ואפילו רעים. עליך לקבל בפשטות את עובדת החיים היסודית שיש אנשים שונים ממך, ולרבים מהם תרצה למכור - וזה לא דבר רע. היכולת שלך לנהוג בתבונה ולפתח בסבלנות ובאהבה את היכולת שלך ליצור תקשורת גם עם המוזר והנחשל ביותר היא המבחן העליון ליכולת שלך למנוע את שחיקתך ולשמור על שלווה ורגיעה.גלעד גלבוע, מדריך * מאמן * יועץ * מרצה, מנכ"ל גלעד ייעוץ והדרכה
טל: 077-4000041


  http://www.tadmit4u.net