העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 הצבע בעסקים
מאת: דר' אסתיה חוטר גזע

השאלה האם להתחשב בצבעים או לא להתחשב בצבעים בכל הנוגע להתפתחות עסקית או התפתחות תדמית כבר איננו עניין זניח אלא יסוד בעל חשיבות ונחיצות במיוחד בתקופה של מעגלים עסקיים הולכים ופוחתים.
עיקרון ההשפעה על המוח הוא ביסודו של כל מגזר המתבסס על הכנסות מאנשים אחרים ועל יצירתיות וחיוניות יצרנית של העובדים ונותני השירות.

בארץ, למרות שבשנות ה-70 והלאה התחילה לחלוף משמי הארץ הגישה של "ירצו יאכלו לא ירצו לא יוכלו" ובמקומה התפתח כל נושא הפרסום, עיצוב אריזה, עיצובי לוגו ולאחר מכן פרסומות טלויזיה, למרות זאת תחום הצבעים, במקום שישפיע על מוח הקונים, הושפע מהאופנה השלטת והראה פער בין הכוונות של המשלמים עבור המוצר הפרסומי והתדמית לבין התובנות של מי שנחשבים למקצוענים בתחום זה. הפער כולו מיוסד על חסך בהבנה של ההשפעות הפסיכולוגיות של הצבע, הן על המביטים והמושפעים ממראי העין והן על המשתמשים בו.

חשוב לדעת כי הנושא של השפעות הצבע על מוח והתנהגות האדם לא צמח מאיזו תורה רוחנית ערטילאית כלשהי וגם לא מתורות מוזרות של ריפוי טבעי אלא ראשיתו מבוססת על מחקרים שנערכו בארה"ב בתחילת המאה העשרים.
בסוף המאה ה-19 פותחה ברוסיה המצלמה הראשונה שיכלה לצלם את השדה האלקטרו-מגנטי שנוצר סביב הגוף, כתוצאה מפעילות האיברים. מצלמה זו נקראה על שם יוצרה, "קרניליאן".
היכולת לראות את ההילה ושינויים שקורים בה הוביל את העולם המערבי הנפעם למחקר מסוג אחר, מחקר פסיכולוגי וכן דרך לצלם השפעות פסיכולוגיות שקורות לאנשים.

אחד הראשונים שפיתח את ההיבט הפסיכולוגי של הצבעים היה ד"ר רושרך האמריקאי, הוא פיתח שיטה של אבחון באמצעות "כתמים וצורות". שיטתו עבדה על התחום הפסיכולוגי והיתה השלב הראשון שזימן את לושר לפתח שלב נוסף של השפעות פסיכולוגיות, סדרה של 8 צבעים בסיסיים שימושיים בחיי היום יום, צבעים שלפי בחירה של סדר העדפות המאובחן אפשר היה להגיד ולדעת דברים מתוך תובנה מעמיקה ונרחבת יותר.
לכן אפשר להתיחס לרורשך, שלא מתוך כוונה תחילה, כאבי הכוונה שבעקבותיה התפתחו מגוון שיטות אבחון בתחום הצבעים הקשורות להיבטים מגוונים בחיי האדם.
כדאי לציין כי למעלה מ-90% מתוך עשרות שיטות האבחון בצבע מקבלות מידע מהרמה הפסיכולוגית או מההיבט התת-מודע של האדם ולכן השיטות מובילות לאבחון בהיבטים המנטלי, הרגשי והפיסיולוגי.

במשך ארבעת העשורים הראשונים של המאה ה-20 נערכו מחקרים רבים על השפעת צבעים. המחקרים נערכו בעיקר במפעלים, מחקרים שהוכיחו כי בעזרת צבעים מסוימים ותאורה מתאימה אפשר להעלות את התפוקה ולהפחית את הנטיה של העובדים לבקש ימי מחלה.
המחקרים האלו בחנו מגוון של צבעים ושילובי צבעים הן מבחינת ההשפעה שיש להם על האנשים להגברת מוטיבציה או לחסך במוטיבציה והן מהבחינה של התדמית העצמית של העובדים, השפעה על יצירתיות ומחוייבות כלפי המקום שבו הם עובדים וכך גם של המבקרים.
מחקרים נוספים נערכו בתחומי הרפואה המדעית על ההשפעה של צבעים מסוימים כמעודדי בריאות וריפוי, מתוך מחקרים אלו בתי החולים התחילו לצבוע את קירות חדרי הטיפול הנמרץ בכחול, את הלבוש של החולים בירוק ושל הצוות הרפואי בלבן.
מחקרים בתחום הנפש, במיוחד בכל הנוגע להורדת רמות אלימות נערכו בבתי סוהר ועל מי שנקראו משוגעים והתברר לדוגמא כי הצבע הורוד מרגיע אלימות והצבע הכחול מדכא היפר אקטיביות אך מגביר את הנטיה לעורר פוביות שונות.

תחום הצבע שתפס מקום נכבד במחקרים בארצות הברית עבר תהליך של ניוון כאשר, כתוצאה משימוש לא זהיר בקרינה של צבעים נפגעו אנשים ותחום התרפיה בצבע הוצא מחוץ לחוק.

בשלב זה, משנות ה-60 והלאה חוקרים בעלי שם בבריטניה ובגרמניה התמקדו על התחום של הצבע והשפעותיו על חיי האדם מכל היבט אפשרי בחיי היום יום.
למרבה ההפתעה, במיוחד כאשר מתבוננים בהווה על החלוקה למינים בעיסוק בתחום השפעות הצבע, הרי גברים הם שפיתחו את התחום הן זה הקשור לרפואה המשלימה והן את ההשפעות הפסיכולוגיות של צבעים בתחום העסקי והמקצועי, על התחום הקשור לפרסום, אריזות ומכירת מוצרים לאנשים.
בגלל חוסר גמישות של האוניברסיטאות לא יכל תחום הצבע להיכנס ללימודים הרשמיים של הפסיכולוגיה אך התפתחות הרפואה המשלימה באירופה איפשרה לעשרות אלפי נשים לראות את האור ואת היכולת למצוא נישה מתאימה עבורן אשר תעזור לאנשים בתחום האישי והמקצועי.
כך התפתחו מגוון שיטות אבחון וקריאה אשר הדריכו אנשים לממש עצמם בעזרת ההשפעה הפסיכולוגית של הלבוש שלהם על קונים פוטנציאלים, על המנהלים שלהם ועל מעגלים עסקיים וחברתיים.
היינו יכולים לצפות כי העסקים ימהרו להיעזר בהשפעות של תדרי האור המשפיעות על המוח ועל רמות נוספות של האנשים כדי לשפר את התזרים הכלכלי שלהם.
היינו מצפים כי העסקים המתכננים מפעל חדש או משרד חדש יעזרו גם בתחומים של השפעות הצבע והתאורה כדי לשפר את התפוקה של העובדים ולהגיע למשוב חיובי של האנשים מבחוץ המגיעים בענייני עסקים.
היינו מצפים מעסקים לבחון את הצבעים של הלוגו והפליירים שלהם כדי שיובילו לקראת משוב חיובי ככל האפשר.
היינו מצפים מעסקים להשתמש בכל כלי פסיכולוגי כדי לקיים את עצמם.

הלכה למעשה אפשר לראות כי המשרדים כולל משרדי הנהלה, ברובם כוללים שטיחים, שולחנות, כיסאות או דקורציה אחרת שיש בה הרבה שחור או אפור, למרות שצבעים אלו אינם תומכים בהצלחה העסקית.
הרבה מקומות עבודה הולכים על סטנדרט מקובל ולכאורה קל לשמור על ניקיון וסדר של אפור ושחור בלי להתחשב בהשפעה המפחיתה כישורים ויצירתיות ומעלה חוסר מוטיבציה או פעילות לפי העקרונות אך בלי השקעה שיש בה מחוייבות אישית וכן הלאה.

אנשי מכירות ונשות מכירות בעיקר מציגות עצמן בצבעים שמשלבים בעיקר שחור ואפור ולעיתים גם אדום ובעצם "מוכרים את עצמם" יותר מאשר שרות או מוצר, וגם גורמים לתהליך שאיננו בהכרח הרמוני, אלא אם מהצד השני יושב אדם "אפור" ולכן קל להשפיע עליו, אך קל יהיה גם לאדם אחר לשנות את דעתו שוב.

לפני כשני עשורים התחילה התעוררות מסוג זה.
שינוי מרהיב ודי מיידי אנו יכולים לראות בדוגמה של הבנק הבין לאומי הראשון.
כאשר נרכש על ידי ספרא שונה הלוגו שלו לשילוב של הצבעים כחול וצהוב.
הרוב צהוב - מנטליות, שמש הפורצת ומתרחבת לכל מקום, אינטליגנציה, כישרון יחודי, ביסוס מדעי...
הכיתוב בכחול - תקשורת, מרחבים אינסופיים, שמימיים, יכולת להגיע לכל מקום להתאים לכל דבר.
כמעט מייד הבנק הבין לאומי הראשון, שהיה עד אז בנק קטן שאנשים נכנסו אליו בעיקר בגלל החסכונות בעלי ריבית טובה, הבנק הזה קיבל את קרנות הפנסיה של המורים וכן התחיל לצמוח גם בתחום החשבונות הפרטיים והעסקיים.
אפילו בנק מזרחי ששילוב הצבעים הזה, כחול וצהוב, איננו מתאים לצמיחה גדולה, שכן הצבע הצהוב כמעט ואין לו מרחב השפעה פסיכולוגי יחסית לכחול, בכל זאת גם בנק זה התחיל להתרחב ולגדול בעקבות השינוי.

נכון שהלוגו הוא רק סממן אחד המשפיע על ההתפתחות אך השפעתו הפסיכולוגית רבת השפעה.
כל שימוש בצבע בעסקים: לוגו, צבע דיו של המסמכים, ריהוט, דקורציה, לבוש העובדים, לבוש ההנהלה, לבוש אנשי מכירות וכן הלאה, התאמת לבוש לכל מגזר בהתאם לתפוקה שמעוניינים להגיע אליה באמצעותו, כל זה עשוי להוות ההבדל בין עסק שממשיך להתפתח לבין עסק העומד על המקום או נמצא בתהליכים הפוכים.


דר' אסתיה חוטר גזע .Mc.D, מורה מטפלת ומנחה מוסמכת. אתר: אורה סומא ישראל
טל: 1-800-23-33-33


  http://www.tadmit4u.net