העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 אורנה ורניק
תדמית, רושם ושפת הגוף
מאת: אורנה ורניקרושם ראשוני על אדם נוצר כתוצאה ממכלול של נתונים אשר פועלים על תת-ההכרה של האדם השני, בלי שיהיה מודע להשפעתם. ייעוץ אישי לשיפור התדמית, יכול ליצור רושם חיובי יותר בעת המפגש הראשוני, להפגין יותר סמכותיות על ידי שיפור תדמית של המנהל, להכין מועמד לראיון עבודה, להכין מועמד לדינאמיקה קבוצתית בתהליך המיון ועוד.

שפת הגוף היא מוטיב מרכזי באינטראקציה בין אנשים. ראיית האחר היא שילוב של מצלמה נסתרת וקרני רנטגן. אפשר לבחון איך הוא ניגש ומתיישב על הכסא, האם נפל כמו שק כבד או התיישב בעדינות, צורת ישיבתו, איך הוא מניע את גופו, האם הוא כפוף או זקוף; האם הוא מדבר בתנועות ידיים "פתוחות" מדי, האם הוא משדר בטחון עצמי, או ביישן מדי, האם כף ידו מאוגרפת, ועוד. נתונים אלה ונוספים יוצרים את הרושם שמותיר האדם. חשיבותם, שהם פועלים על תת-ההכרה ויוצרים למשל "הרגשה טובה" (או "רעה") כלפי אדם מסוים.

כאשר מצלמים אנשים המעוניינים בהכרת השדר הגופני שהם משדרים, וכשהם רואים אחר-כך איך הם דיברו והתנהגו, הם מתפלאים ואפילו נדהמים, ואומרים - ככה זזתי? ככה כיווצתי את הגבות? נדנדתי את הרגל? לא יאומן. לעיתים התנועות הלא-מילוליות שלנו ושפת הגוף מפתיעות אף אותנו-עצמנו.

אולם, ניתן ללמוד איך להשתמש נכון בתנועות ידיים, לשבת ישיבה נינוחה ועוד.

דגש רב מושם כיום בעולם העסקים והניהול בתחום הלבוש, לרבות סגנון והתאמת הבגד לתחום העיסוק, ואף קביעת צבעי הבגדים המתאימים לאותו אדם. ישנן ארבע קטגוריות של צבעים, והקטגוריה המתאימה נקבעת על-פי גוון העור והשיער, וצבעי אישון העין. בדרך כלל לאדם אחד מתאימה קטגוריה אחת, או אחת וחצי.

מנהל\ת יכול\ה להקרין יותר סמכותיות, באמצעות הצבעים הנכונים בלבוש והביגוד. אפשר גם ללמוד מהן צורות ההתנהגות הנכונות, אינטונציית הדיבור ועוד - בישיבה עם מנהלים, עם כפיפים או בכינוס עובדים.

בתהליך הייעוץ לשיפור התדמית, ההתנהגות והלבוש, יועצות התדמית מודעות לחשש שההתנהגויות הנלמדות עלולות להיראות מלאכותיות או גרוטסקיות, אם הן לא ייעשו באופן ובמידה הנכונים.


אורנה ורניק, יועצת תדמית, מנהלת פורום נימוסים והליכות ב- Ynet.
טל: 052-2333990


  http://www.tadmit4u.net