העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 ציפי גלזר
למה הילדים שלי כל הזמן רבים?
מאת: ציפי גלזראז למה הם רבים? אחים אמורים לאהוב, לפרגן, לדעת להסתדר זה עם זה. הלא כך תמיד חלמנו עוד טרם היינו הורים, והנה הפנטזיות שלנו לגבי המשפחה האידיאלית מתנפצות לנו בזו אחר זו.

בואו ננסה להבין למה בכלל אחים רבים. חלק רב מן הסיבות, אולי תתפלאו לשמוע, קשורות בהורים עצמם. למשל כדי להעסיק את ההורים, לשלוט בהם, להוכיח שהם חזקים יותר מן ההורים, למשוך תשומת לב, להפגין כוח, לפעמים אפילו כדי לסכסך בין ההורים.

אנחנו ההורים מצליחים ליפול בפח שהילדים טומנים לנו וכמובן מתערבים. להתערבות ההורים סיבות רבות ביניהן ניתן למנות את הרצון ל"שקט תעשייתי", "מה יגידו", "אחים לא רבים", וגם כי זה הרי תפקידי כהורה! פעמים רבות אנו הופכים לשופט עליון, מוציאים משפט צדק ומגינים על ה"חלש". ומה קורה כשאנו ההורים מתערבים? האם המריבות פוסקות? לא ולא, ההפך הוא הנכון, אנחנו מלבים את המריבה עוד יותר. האם אנו עושים משפט צדק? ממש לא! תמיד מישהו יוצא מקופח ואנחנו יוצאים "לא פייר" כלפי אחד הצדדים. האם אנו מגינים על החלש? נהפוך הוא. אנו רק מחזקים את חולשתו.

לכן הורים יקרים כדאי שנשנה את התנהגותנו שאינה יעילה כלל וכלל. הצעתי באופן כללי היא להימנע מלנקוט עמדה! בואו ננסה לראות מה יקרה אם ניתן לילדים להסתדר לבד. אם לא תהיה להם ברירה הם ילמדו לעשות משא ומתן, לחפש פתרונות יצירתיים לפתרון הסכסוך, ילמדו להסתדר עם אחרים, ילמדו שיש בעולם מגוון יחסי אנוש, ילמדו לסמוך על עצמם, ואולי גם יכירו את המושגים שוחד, איומים, כוח, השפעה, הסכם ופשרה.

כן הורים יקרים, היכן אם לא בבית הם יתאמנו וילמדו על העולם שבחוץ? אז בואו נאפשר להם להתנסות בכך. כדי להגיע למצב הזה עליכם ההורים קודם כל להחליט על רצונכם בשינוי ורק אח"כ לבצע אותו. לשם כך יש לעשות הצהרת כוונות עם הילדים בזמן רגוע. להסביר שאתם מאד אוהבים אותם וסומכים עליהם שהם ילמדו להסתדר לבד. כאשר מתרחשת מריבה, התרחקו מהמקום או הרחיקו את הילדים. יש להניח שבתחילה תהיה הסלמה במריבות אך אח"כ הן תלכנה ותתמעטנה.

הסבלנות והעקביות משתלמות! בהצלחה.


ציפי גלזר, התנהגות תדמיתית בעסקים ובחברה
מנחת קבוצות הורים מטעם מכון אדלר  http://www.tadmit4u.net