העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 יעקב ברמץ
שינה, חלימה ופשר החלומות
מאת: יעקב ברמץרקע
כמחצית מחיינו, אנו מקדישים לשינה. כלומר אדם שחי שמונים שנה ישן בחייו בין ארבעים לשלושים שנה. לאור העובדה שבעת השינה אדם הוא חסר אונים ופגיע, ולאור העובדה שעם התפתחות האדם כשעדיין גר על העצים או במערות חוסר עירנות עלולה הייתה לעלות לו בחייו, צריך למצוא סיבה מאד מאד טובה לכורח שלנו לישון. ולא מדובר בסתם העדפה, אלא ממש כורח. במחקרים רבים הסתבר כי האדם לא יכול שלא לישון יותר מ 72 שעות, אחרי 72 שעות אם לא מאפשרים לאדם לישון, יש לו רגעים קלים בהם הוא נרדם. כמו אדם שלא אוכל כמה ימים שמתקיים מחטיף כזה או אחר ויכול להחזיק מעמד יותר ימים. לעומת זאת, מניעת שינה מוחלטת לתקופה ארוכה גורמת לסכנת חיים. במחקר בבעלי חיים, חולדות שנמנעה מהם שינה מתו לאחר אחד עשר יום.

בעת השינה אנו חולמים. מתי אנחנו חולמים? האם יש כאלה שאינם חולמים? מה פשר החלומות? מה הם אומרים לנו? האם החלום מנבא עתידות? האם החלום רק מנהל את הקונפליקטים הבלתי מודעים?

כשמתבוננים על עולם החי, אנו רואים שבמהלך האבולוציה התפתחו באופן בלתי תלוי בזנים שונים של חיות 8 פעמים עיניים. ברור לנו מתוך זה, שלעיניים יש חשיבות השרדותית רבה. ובאופן אינטואיטיבי, כולם יגידו שהם מבינים למה העיניים כה חשובות להשרדות. כך גם השינה.

הצורך לישון משותף (בדרגות שונות של עומק השינה) אצל כל בעלי החיים. ציפורים הנודדות מאירופה לאפריקה נמצאות באויר חודשים שלמים, וישנות תוך כדי מעופן. אלבטרוסים הציפורים הענקיות, נמצאות באויר כשלוש שנים בלי לנחות (אולי בגלל שכה קשה להם להמריא... (-:), וגם הם ישנות במעופן.
ולמרות שיהיו כאלה שיגידו שזה כייף לישון, עדיין צריך להסביר למה אנו חייבים לישון.

התהליך המוחי בעת שינה
ישנם בגוף האדם כמה שעונים ביולוגיים. אחד אחראי על שינה ועירות, מעגל שלם של שינה ועירות, אם לא מפריעים לו ע"י שעון חיצוני כמו אור יום, כמו שעונים מכניים, הוא נמשך 25 שעות, ישנו שעון של חום הגוף, מעגל שלם שבו חום הגוף עולה בשעות הערב וצונח בבקר (כמעט בשתי מעלות) נמשך 23 שעות. ישנו שעון פנימי האחראי על תיאבון ואכילה. ועוד שעונים.

שעון השינה והעירות אינו קו ישר העולה ויורד בהדרגה בין שינה ועירות, אלא עשוי מרווחים של שעה וחצי (90 דקות). בכל תשעים דקות ישנו מיני תהליך של עירות שינה חלימה ושוב עירות. בשעות הלילה כשהולכים לישון המרווח של תשעים הדקות הינו הרבה יותר דרמטי ומורגש. בשעות העירות, תקופת החלימה מתבטאת בחוסר ריכוז ובחלומות בהקיץ. לכן בלילה כדי להרדם אנו צריכים לשכב בנחת במיטה ולהמתין לכניסתנו לתוך שלב השינה במיני תהליך בן תשעים הדקות.

כשהאדם הולך לישון, כאמור, מחזור התשעים דקות מורגש ודרמטי יותר. תהליך השינה הוא כזה:

1. מרגע עצימת העיניים ואף קצת קודם, המוח מתחיל להאט את קצב הפעילות. גלי המוח איטיים (גלי גמא) עד איטיים מאד (גלי דלתא). ישנה האטה של כל המערכת.
2. כשמעירים אדם כשגלי המוח שלו מגיעים לשלב הזה, ברוב המקרים, הוא לא ידווח על חלום.
3. אחרי כשעה מתחיל המוח להתעורר וגלי המוח מתגברים בתדירותם. מגלי דלתא לגלי גמא ואז מגיעים לגלי ביתא.
4. גלי ביתא הינם גלים נורמליים לחלוטין המצביעים על מוח עירני לחלוטין (גלי אלפא הינם גלים כשהאדם נינוח ורגוע).
5. כשמעירים אדם כשגלי המוח שלו מגיעים לשלב הזה, ברוב המקרים, הוא ידווח שחלם חלום.
6. תופעה מעניינת וחשובה שנתגלתה היא, שבעת השלב הזה גלגל העיניים, מתחת לעפעפיים העצומות, נעים במהירות (Repid Eyes Movement ובקיצור REM).
7. מתחילים גלי המוח להאט. בהתחלה גמא אח"כ דלתא וחוזר חלילה. עד היקיצה. אולם אם בתשעים דקות הראשונות שנת REM נמשכת 5 דקות, בתשעים דקות לקראת היקיצה שנת ה-REM נמשכת כמעט כל השעה וחצי על חשבון ירידה בשלב גלי דלתא ואח"כ גמא כמתואר לעיל.

תפקידי השינה
ככל הנראה השלב שבו אין העיניים נעות, nonREM, הינו שלב בשינה שמיועד לצורך של הגוף להתנקות מהחומצה הלקטית שהצטברה בשריריו, מתיפעול של הורמוני הגדילה בגיל ההתבגרות ובילדות, ומפעולה של סינכרון (התאמה) כמו איפוס של כל השעונים הביולוגיים (כמו שהזכרתי לעיל ישנם מספר שעונים ביולוגיים חלקם עובד לפי 25 שעות חלקם לפי 23, וכדי שלא יווצר פער גדל והולך בין השעונים, מגיעה שעת ה nonREM ומאפסת את כל השעונים). לשינה הזו קוראים גם שינה פיזיולוגית.

השלב המעניין של השינה, זו שנת ה- REM. קוראים לה גם שינה פסיכולוגית וגם שינה פרדוקסאלית. מאחר ובשינה הזו, לפי רישום גלי המוח במכשיר אלקטרואנצפלוגרף E.E.G. נראה כאילו האדם ער לחלוטין. במחקר שנערך, נבדקים הלכו לישון כשהם מחוברים למכשיר E.E.G, את חלק מהנבדקים העירו ברגע שנכנסו לשנת ה- REM וחלק העירו מדי פעם כמספר הפעמים שהעירו את הנבדקים הראשונים בשנת ה- nonREM. בטרם הלכו לישון לימדו אותם כללים של משחק מורכב הדורש שינון ותירגול. מסתבר שבבוקר אלה שלא הייתה להם שנת REM, לא זכרו ולא הבינו את הכללים בעוד שנבדקים שהייתה להם שנת REM, כן ידעו. כך שנראה כי הביטוי העממי "אני רוצה לישון על זה..." (לפני החלטה או משהו דומה), יש לה על מה לסמוך.

שיתוק בזמן השינה
כאמור בעת השינה בשלב ה- REM המוח עירני לחלוטין. מתבקשת השאלה איך זה שהמוח פעיל ועירני ובכל זאת אנו נשארים במקומנו ולא מבצעים את מה שאנו רואים בחלום? מסתבר שישנו מרכז שרירים (באזור הגרון) שאחראי על שיתוק השרירים בגוף בעת החלימה. בניסוי בו ניטרלו תרופתית אצל חתולה את אותו מרכז, החתולה קמה מתוך שינה, נהמה כנמר, וצדה עכבר דמיוני. ברור שאם היינו פועלים ונעים מתוך שינה היינו עלולים לסכן את עצמנו. לכן קיים מנגנון של שיתוק השריר. כולנו בודאי שמנו לב כמה קשה לנו בבוקר לקום וכמה הלאות קיימת באיברנו. זוהי תוצאה של השיתוק של השרירים. ניתן מכאן ללמוד כמה דברים: ראשית הקושי לקום נובע מתהליך טבעי של שיתוק השרירים. שנית, ניתן להתגבר על כך בפשטות. אם מתכננים (בראש) את שעת ההשכמה, הגוף, לאחר תרגול לא ארוך, ילמד לסיים את שלב ה- REM לפני היקיצה, השרירים לא יהיו משותקים, ונקום בלי שעון מעורר, בזמן ובעירנות גדולה. למעשה, כולנו מכירים אצלנו את התופעה הזו, כשיש לנו למחרת משהו חשוב, מרגש, כמו טיול או פגישה וכו' וכו' אנחנו מזנקים מהמיטה בזמן ללא קושי.

דבר מעניין נוסף, הוא הדיבור בזמן השינה. בעת שנת nonREM האדם לא יקלוט שום מילה אם ידברו אליו, מלבד את שמו שלו. בזמן ה- REM אפשר לדבר עם האדם ולפעמים (תלוי במידת עייפות פיזית ועוד משתנים אישיים) הוא יענה בקול. להזכיר, כדי לדעת מתי האדם נכנס לשנת ה- REM, אין צורך בשום מכשור, רק לראות אם יש תנועות עיניים מהירות מתחת לעפעפיים העצומות.

עבודת החלום - רקע
כדי להבין מהו החלום, צריך להבין עובדה בסיסית לגבי המוח. המוח שלנו, לא יכול להפסיק לעבוד ולו לרגע קט. אדם שמוחו מפסיק לעבוד יותר מעשרים שניות, ימות. כשישנה בעיה באספקת חמצן לגוף, המוח הוא האיבר האחרון שיפסיק לקבל חמצן. זו המשמעות של עילפון. אם מסיבה כלשהי אין אספקת חמצן סדירה לגוף, השרירים מפסיקים לקבל חמצן, לכן הגוף קורס, אולם המוח ממשיך לקבל אספקה סדירה.
המשמעות לכך שהמוח מפעיל בעצמו כל הזמן את כל התאים שלו באופן ספונטני. מעין תחזוקה. בין השאר מופעלים התאים המפענחים אותות חשמליים המתקבלים מפירוק האור בעיניים (כלומר התאים המפענחים את מה שאנו רואים). המוח מפעיל תאים אלו כל הזמן באופן אקראי לחלוטין, חסר כל פשר. לפעילות אקראית וחסרת פשר זו אנו קוראים 'רעש לבן'. כלומר פעילות אקראית חסרת מובן, בדומה לטלויזיה שרואים בה 'שלג'. ה'רעש הלבן' הזה קיים הן בשינה והן בעירות. אולם בשעת הערות, האדם מקבל גירויים מהסביבה. כמו תמונות של עצמים או קולות או ריחות וכו' וכו'. הגירויים הללו שנקלטים במוח, נקלטים על רקע אותו רעש לבן, שהוא לא קשור לגירויים שבחוץ. מאחר והגירויים מבחוץ חזקים וברורים דיים המוח יודע להתעלם מהרעש הלבן כשהוא בא לפרש את האותות החשמליים שבו. בשעת שינה, כשהעיניים עצומות, אין גירויי תמונות או אור שבאים מהחוץ בכלל. כל מה שנשאר למוח לפרש זה ה'רעש הלבן'.
תכונה נוספת של המוח שלנו, שהוא אוהב סדר. בכל מקום הוא יחפש תבניות ויפרש דברים על פי מה שמובן או מוכר לו. בשל אהבתו של המוח את הסדר ומפרש גם את ה'רעש הלבן' או ה'שלג' כתמונות.
כלומר המוח מפרש את ההפעלה הספונטנית שלו, ההפעלה האקראית, כתמונות ודמויות. ממש כמו שאנו בהתבוננות בעננים, שאין להם צורה מוגדרת, ויכולים לראות בו צורות ("...הנה ענן, דומה לעוד עננים שכבר חלפו, ובכל זאת עוד, אני רואה צורות..." שלמה ארצי). כלומר הוא משליך על הכתם שרואה תמונה מהמאגר שיש לו. זהו החלום. תופעה דומה לחלום ניתן למצוא במצב אחר. ישנה תופעה הנקראת חסך חושי. כששמים אדם באמבט של מים חמימים, בחדר אטום לרעש ואור, אחרי כחצי שעה יתחיל לראות תמונות ולשמוע קולות, כלומר יפרש את ה'רעש הלבן' שמוחו מייצר באופן ספונטני.
המוח מפרש את ה'רעש הלבן' הספונטני, על פי מאגר תמונות ונתונים שיש לו. במאגר נמצא את האירועים שקרו בימים האחרונים, את האירועים המשמעותיים שקרו לאדם בחייו, את המשאלות שלו, את הפחדים שלו, את הקונפליקטים שלו. ולפעמים שדרים מאברי הגוף (על כך אפרט בהמשך).

מרכיבי החלום
עד כאן נגעתי בחלום מבחינת נקודת המבט הפיזיולוגית. עתה נראה את החלום מההיבט הנפשי.

כאמור, בעת השינה כשאין גרויים מבחוץ והמוח עירני לחלוטין הוא מתחיל לפרש את הכתמים והנקודות שהוא עצמו ייצר. לפי רבים מהתיאורטיקנים וכיום יש לכך גם הוכחות מדעיות, קיים אצל האדם מה שמכונה לא מודע. אל הלא מודע מודחקים אירועים מאירועים שונים, שבעיקרם הם חומר 'מסוכן' או 'אסור' או 'מפחיד' לנפש המודעת. חומרים אלו, לא אוהבים להיות מודחקים והם מנסים לעלות על פני השטח. אולם ישנם שומרים הדואגים לזה שאף חומר כזה לא יעלה למודעות. לפעמים השמירה היא יעילה ואנו קוראים לה מנגנוני הגנה גמישים ומסתגלים, לפעמים היא פחות יעילה ואנו קוראים לה מנגנוני הגנה נוקשים, ולפעמים היא ממש לא יעילה ואנו קוראים לזה סימפטומים, כלומר מתחילים לראות כל מיני סימפטומים כמו עצבנות, אובססיביות, חרדות וכו' וכו'.
בשעת השינה, קורה מה שקורה בכל מחנה צבאי, חלק גדול מהשומרים הולך לישון. נשארת משמרת מדולדלת שניצבת על המשמר. להזדמנות הזו חיכה החומר האסור מהתת המודע והוא מזדחל לו החוצה. ליתר ביטחון, בדרכו החוצה הוא מסווה את עצמו ומתחפש לדברים אחרים. החומרים האסורים מולבשים על ה'רעש הלבן' בראיה ונותנים לו משמעות, לא לפני שהם מתחפשים. כך שבבואנו ללמוד על התת מודע מהחלום, עלינו לברור את התחפושת מהחומר עצמו. בבוקר, כשמתעוררים שאר השומרים, הם קולטים מיד שהחומרים המחופשים הם החומר המסוכן ומיד מחזירים אותו לתת מודע. לכן בבוקר עם היקיצה נעלם ומתפוגג לנו החלום.

ממה מורכבת התחפושת:
1. אירועי יום האתמול (הימים האחרונים).
2. סמלים אוניברסליים.
3. סמלים אישיים.

אירועי יום האתמול משמשים בעיקר כתפאורה לארוע האסור מהתת מודע. זהו מרכיב של 5% בערך ממשמעות החלום. המרכיב השני סמלים אוניברסליים (כדוגמא, נחש - איבר מין גברי, נהר - לידה, זקן חכם וכו' וכו') עשויים לשמש מפתח לפיענוח החלום אולם גם הם מהוים לא יותר מ- 5% מהחלום. המרכיב השלישי הוא המרכיב העיקרי. כדי לפענח אותו הפסיכולוג צריך שיהיה לו ידע רב על החולם המטופל, וכן לבדוק עם המטופל מה הפירוש שהוא נותן לכל סימן וסימן. פרויד קרא לחלום: "דרך הצלך לתת המודע". ואכן בהקשבה טובה ופיענוח החלום שזה בעצם הורדת התחפושת אנו מוצאים את החומרים המודחקים בתוך התת מודע. מתיאור זה ברור מדוע פיענוח חלומות של מישהו שאינו מוכר הוא כמעט בלתי אפשרי.

מסתבר שלתוך החלומות שלנו נכנסים לפעמים אותות מהגוף. במקרים רבים, אנשים שהיו בריאים בגופם, ניגשו לבדיקת איבר כזה או אחר בגוף בעקבות חלום שחלמו אודות האיבר, והסתבר שאכן החלה להתהוות בו בעיה פיזית שעדיין לא באה לידי ביטוי בסימפטומים של כאב או סימפטומים אחרים.

דוגמאות לחלום ולפרוש
למרות שכתבתי לעיל לגבי פרוש חלומות של מישהו שאינו מוכר, אביא כאן 2 דוגמאות מפרושים כאלה לחלומות שהתפרסמו אצלי בפורום (כמובן, שחלומות שסופרו לי בתוך הקליניקה שלי במהלך טיפול, איני יכול לפרסם בשל סודיות רפואית אליה אני מחוייב. ומה שפורסם בפורום מלכתחילה מיועד לעין הציבור):

משום מה, לאחרונה אני (בחורה בת 24) חולמת וזוכרת את החלומות, מה שבד"כ לא קורה לי. רוב החלומות הם די תמוהים בעיני והייתי שמחה אם תוכל לחוות דעתך על שניים מהם:
בחלומי הראשון אני עומדת במחסום כלשהו ובודקת לאנשים את התיקים. תוך כדי באה אלי ילדה קטנה ואומרת לי שהיא רוצה לחזור הביתה איתי. הבקשה נראית לי מוזרה, אך אני מרחמת עליה ומסכימה. כשהיא מגיעה אלי הביתה, היא פותחת לי את הדלת של החדר וקובעת שזה החדר שלה. שוב העניין לא מובן, אבל אני מסכימה. יורד הערב והילדה גדלה להיות בחורה. היא מעדיפה משום מה לישון מול הטלויזיה ואני כבר מתחילה לחשוד בה, כי כל העניין לא נראה לי. ואז אמא שלי עוברת ואומרת: "איך היא יכולה לישון ככה בלי שמיכה מול הטלויזיה?", משפט שהיא אומרת לי. ואז אני מבינה שכנראה הבחורה הזו זו אני.
בחלומי השני אני נוסעת באוטובוס בחו"ל ויושבת עם עוד כמה חבר'ה. מגיעה אשה עם תינוקת מתוקה ואנחנו משחקים איתה. אחרי כמה זמן, אני רואה את האמא חושפת את החלק העליון של התינוקת שמסתבר שאין לה זרועות. האמא מוציאה ידיים של תינוק מהתיק ומתחילה לתפור לתינוקת שלה את הזרועות ומחברת לה גם כל מיני פלטינות. פתאום התינוקת הופכת למין נכה כזו, ואני רואה שהיא לא יכולה להזיז את הפה ואמא שלה מחברת לה כל מני מתכות. אני והחבר'ה נורא משועשעים מההבדל הזה בין התינוקת החמודה והצחקנית שהיתה לבין התינוקת המוזרה עם הידיים התפורות והפלטינות.

כבר הסברתי כמה פעמים בעבר, כי אין הרבה משמעות של פירוש חלומות, בלי שאני מכיר את החולם או שהוא בעצמו מפענח את החלום ביחד איתי.
אולם אוכל לתת לך כיווני חשיבה שעלו בדעתי. תפקידך בחלום הראשון הוא לבדוק תיקים, כלומר למנוע חדירת חומרים מסוכנים. ובמקום למנוע את מאפשרת לילדה להכנס. אולי זה מקביל לעובדה שאת מרבה עתה לחלום ולזכור חלומות. כלומר אין שמירה שחוסמת את החומר המסוכן המגיע מהתת מודע.
גם לי נראה, כמו שחשבת שהילדה הקטנה זו את, אבל הייתי מדייק ואומר שזה החלק הילדי שלך. זה שרק עתה עזבת אותו. ואולי החלום כולו הוא על ההתבגרות שנכפתה עלייך (השעון מתקתק והגיל עובר בלי שנשָׁאֵל אם זה נוח לנו או לא).
גם החלום השני יכול להתפרש על רקע זה. הקונפליקט בין תינוקת חמודה שלא מצפים ממנה אלא להיות חמודה למישהי שצריכה אך לא מאפשרים לה (ידי פלטינה, פה חסום) לעשות משהו בהמשך חייה.
אלו רעיונות ראשוניים. תקחי אותם, אם הם מתאימים לך, תמשיכי בחשיבה בכיוון הזה.

דוגמא נוספת:

אני מנסה לפרש חלום שחלמתי עפ"י פרויד לצורך עבודה שעלי להגיש.
החלום: "אני הולכת לאופטומיטריסט כדי להחליף את המשקפיים שאני מרכיבה בעדשות מגע, בכדי לראות טוב יותר".
הערה: את החלום הנ"ל חלמתי בשבוע בו גיליתי כי אני בהריון.
אסוציאציות חופשיות שהעלתי: חד, ברור, צלילות, בחירה, רופא, ניקיון, בדיקה.
מה דעתך? כיצד פרויד היה מפרש חלום כזה?

מאחר וזה לצורכי עבודה, אתן לך פירוש פרוידיאני לחלום שכזה. למרות שאיני בטוח כי כך הייתי מפרשו.
החלום מביע משיכה מינית ארוטית לאביך. האופטימטריסט הינו דמות הסמכות (מעניין אם אביך מרכיב משקפיים) שזו הדמות האבהית, ואת מחפשת אצלו את ה(עדשות) מגע...


יעקב ברמץ, פסיכולוג שיקומי - קליני. אתר: הפסיכולוג לשרותך
טל: 03-5499634, 052-3633242


  http://www.tadmit4u.net