העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 ככה כן בונים אתר !!! שש עצות בדרך אל לקוח
מאת: זיו מנדל וערן לסר

משיטוט מקרי באינטרנט באתרים ישראלים ועל בסיס הניסיון האישי שלנו, בניית אתר מוצלח איננה משימה פשוטה ולפעמים המרוץ אחר האתר המוצלח הופך אף למרוץ מתמשך ומתסכל. במסגרת הכתבה הזו ננסה לתת מספר עצות לכל מי שמתכונן להקים אתר או שמעוניין לשפר את האתר הקיים.

עצה ראשונה: אל תבצע את בניית האתר לבד. אנו מציעים לכם לבחון את האפשרות ליישום האתר על ידי חברות המתמחות בתחום. רבים מאתנו חושבים שבניית אתר יכולה להיעשות באמצעים "זולים" על ידי העסקת איש HTML. בפועל בניית אתר דורשת ניסיון וידע במספר רב של תחומים שאדם בודד בדרך כלל לא יכול לספק (עיצוב גרפי, טכנולוגיות אינטרנט מתקדמות, עבודה עם מסד נתונים ועוד). רוב הספקים המובילים לבניית אתרים מתבססים על יישומי תשתית קיימים שמאפשרים להם להציע את בניית האתר על בסיס אותן תשתיות, מרכיב המוזיל את העלויות בצורה דראסטית כאשר מוציאים את בניית האתר לגורם חיצוני.

עצה שניה: העיצוב של האתר הוא הכל ולא כלום. מצד אחד העיצוב החיצוני של האתר באינטרנט מהווה את חלון הראווה של הארגון ויש לו השפעה רבה על תדמית החברה בעיני הגולש. מצד שני, הכללים של עיצוב האתר באינטרנט אינם אותם כללים של עיצוב חלון ראווה פיזי או לחילופין עיצוב של מודעה קריאטיבית. לסביבת האינטרנט יש את המגבלות ואת היכולות שלה ולכן עיצוב האתר צריך להיעשות על ידי מומחה שיש לו גם את הרקע הקריאטיבי האומנותי וגם את ההיכרות של סביבת האינטרנט ומגבלותיה. בתהליך בחירת החברה שבונה את האתר מומלץ לשים דגש על יכולת הקריאטיביות של החברה (אפשר לבדוק זאת בקלות רבה על ידי כניסה לאתרים שאותה חברה בנתה בעבר באינטרנט).

עצה שלישית: האתר היא מערכת קריטית שצריכה לעבוד מסביב לשעון (מה שאצלנו בתל-אביב מכנים "אתר ללא הפסקה"). חשוב להדגיש שחלק לא קטן מהגולשים ניגשים לאתר של החברה בשעות לא קונבנציונליות (שעות הלילה המאוחרות או בסופי שבוע). ברוב הארגונים בשעות אילו לא קיימת פעילות של אנשי המחשב ולכן יש לבנות מנגנוני שרידות ודיווח אוטומטי על כל נפילה ותקלה באתר. אנו ממליצים לבחון את בניית האתר על מחשב של ספק חיצוני המהווה לשכת שרות לתחום (בצורה זאת ניתן להשיג יתרון נוסף של שיפור ביצועים). יש לזכור שבחלק מהמקרים אתר שנפל משמעותו אובדן לקוחות ולכן נקודה זאת מאוד קריטית.

עצה רביעית: למרות שבעתיד מדיית האינטרנט תהייה בעצם חזות הכל, כיום יש למשוך לאתר את הלקוחות והלקוחות הפוטנציאלים על ידי פרסום האתר במדיות משלימות. יש להשקיע מחשבה רבה איך מושכים את הקהל לאתר על ידי פרסום באינטרנט, פרסום משלים במדיות הקונבנציונליות וביצוע מבצעים וקישורים מאתרים אחרים. מומלץ להשקיע זמן בהכנסת קישורים לאתר מאתרים אחרים והכנסת האתר לרשימות החיפוש של מנועי החיפוש השונים. חשוב להדגיש, שלצערנו הרב אין כמעט כיום מומחים ויועצים בתחום העלאת הרייטינג של אתרים (רוב החברות שבונות את האתר מתמקדות יותר בצד הטכנולוגי והעיצובי ופחות בצד השיווקי של האתר !!!)

עצה חמישית: יש לבנות אתר שמתאים לכולם וכולם יכולים לגשת אליו. לצערנו הרב חלק מהלקוחות עובדים על ציוד מיושן וגרסאות תוכנה מיושנות. על האתר להיות זמין למבקרים בעלי דפדפן של נטסקייפ ומיקרוסופט (גרסא 3 ומעלה) ולמבקרים בעלי רזולוציה של 640x480 ומעלה. כמו כן, במידה ומדובר באתר המיועד לשוק המקומי ולחו"ל יש לשקול הצגת חלק מהאתר באנגלית ובעברית במקביל.

עצה שישית: בשיר המפורסם אומרים ש"לא נעים לראות גן סגור" ואנחנו אומרים שעוד יותר לא נעים לראות אתר לא מעודכן. מאוד חשוב לבנות מנגנוני עדכון ותחזוקה של האתר. אתר לא מעודכן יכול לגרום לירידת כל ההשקעה באתר לטמיון. מומלץ לבנות מנגנוני הזנה ועדכון קלים ולהגדיר פונקציה בארגון (שמוקצה לה הזמן המתאים) לביצוע העדכונים והשינויים. מומלץ גם לדאוג לכך שהמנכ"ל של החברה ייכנס לאתר בתדירות גבוהה. מהניסיון האישי, אם המנכ"ל של החברה ייכנס פעם בשבוע (ואפילו פעם בחודש) לאתר של חברתו תעלה החשיבות של האתר בארגון. מסיבה זו אנו ממליצים להגדיר את דף הפתיחה של האתר כמסך הפתיחה של המנכ"ל על המחשב האישי שלו.


זיו מנדל וערן לסר, מנכ"לים בחברת ג'ון ברייס הדרכה  http://www.tadmit4u.net