העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 ענת זפרני
השוני בין גברים לנשים
מאת: ענת זפרניגבר ואשה זה לא אותו דבר... אז מה חדש?

משחר ההיסטוריה בלטו ההבדלים בין גברים לנשים, הבדלים שמקורם בשוני הביולוגי ההתנהגותי והתקשורתי.

ההבדל נעוץ בעובדה שהיום, יותר מאשר בכל תקופה אחרת מדברים על זה!
יש לגיטימציה לדון בנושא, אנשים מוצאים עצמם מתפעלים מהעובדה שגם אצל השכן הדשא שונה...
סקס והעיר הגדולה קטפו פרסים רבים על דיונים על התופעה מזוויות שונות.

התפתחות הנוירולוגיה איפשרה "הצצה" למבנים מוחיים שונים ובעקבותיה המסקנות הבאות:

button

מוח הגבר ומוח האשה נראים אותו דבר - אבל ההתמחות של אזורים שונים במוח שונה!

button

מוח הגבר שוקל יותר ממוח האשה, בממוצע, הדבר אינו מעיד על יכולות גבוהות יותר אלא על מסה כבדה יותר!

button

נשים מסוגלות, עקב ביזוריות הקשב לבצע מספר פעולות בו זמנית. גברים טובים יותר בביצוע משימה אחת כל פעם. כתוצאה - הגברים אמנם יסודיים יותר, אך נשים מספיקות הרבה יותר. לא פעם אני שומעת תלונות משני המינים המגיעים להתייעצות, על התפקוד השונה - המתפרש כאילו הצד השני עושה "דווקא", ולא מתנהג כמו שההנדסה הגנטית קבעה!

button

אצל הגברים האזור האחראי על רגשות (מערכת לימבית) נמצא רק בצד אחד של המוח, אצל האשה המערכת הרגשית נמצאת בין שני צידי המוח - כתוצאה: נשים מגיבות רגשית לכל גירוי בהן הן נתקלות: הן אוהבות, שונאות, מתחברות, מתעניינות, מפתחות חיבה או סלידה גם לפריטים שאין בינם לבין רגש כלום! כשרכשתי עם בעלי כורסא לסלון שאלתי אותו "אתה אוהב את הכורסא?", התבונן בי הגבר וענה: "מה קשור אוהב?! נשב, יהיה נוח נקנה".

button

החלק המילולי רחב ומפותח יותר במוח האשה, נשים מדברות על הכול, נשים ממלילות כל דבר, נשים "פותחות" בשיחות נפש עמוקות, וכתוצאה: נשים מצליחות יותר במקצועות שבעבר נחשבו לגבריים: רפואה, משפטים. נשים גם סובלות פחות ממחלות שהמקור שלהן הוא רגשי (איפיוני דחיסה) כמו: לחץ דם והתקפי לב, בשל העובדה שדברים המציקים להן זוכים לטיפול מילולי - מדברים ומוציאים ולא משאירים בפנים, ובנוסף, נשים מתערות בקלות רבה יותר בחברה לא מוכרת בזכות יכולתן ליצור קשר מהיר ובלתי אמצעי עם אנשים מסביב.

button

עור האשה דק פי 10 מעור הגבר, שריד להיותנו האדם הקדמון, וכתוצאה - נשים טובות יותר בקריאת תווי פנים! אשה מרגישה ורואה דברים שהגבר, בשל מבנה מוח שונה, אינו מסוגל לקלוט. שינויים באינטונציות של הקול, פרצופים חמוצים ועוד. פעמים רבות אנו רואים גבר ואשה יוצאים מתוך סרט, אותו ראו שניהם, והיא מסבירה לו מה היה.

button

בפגישה עיוורת, שפתם המילולית ושפת הגוף של גברים ונשים שונה, מוח הגבר מפרש פגישה עיוורת ככיבוש מטרה, ממש כפי שבעבר נהגו לצאת לציד, הגבר מתהדר בכל "נוצותיו" ויוצא לכיבוש: הם מספרים על הצלחותיהם, מתהדרים ביכולותיהם, בהיסטוריה הצבאית המפוארת שלהם, מדברים בקול בס (המעיד על עלייה ברמת הטסטוסטרון) נמוך ועוצמתי, כשהבחורה מוצאת חן בעיניהם הם גם מישירים מבט וכל גופם נדרך לפנים - לכיוונה של הבחורה. נשים לעומת זאת, מגיבות בעדינות, הן בבחירת המזון, בהתעסקות עם השיער, ובאופן שבו הגוף מוצג לפני הגבר, לרוב בצורת רמיזה המלווה במבטים נעימים, חיוכים, סומק קל בלחיים - ודיבור מועט! מחקרים הראו שנשים בפגישות ראשונות מיעטו בדיבור עד כדי מחצית מכמות המלל הרגילה של אותה אשה בסיטואציה אחרת!!!


לסיכום:
התקשורת בין המינים שונה, הכרות והבנת הצד השני יכולה לסייע לזוגות להבין שהשוני לא מכוון לפגוע, הוא פשוט נמצא שם ברמה הגנטית. הפנמת עובדה זו, והחדרתה לתוכניות לימודים ומתן לגיטימציה לשונוּת, מבלי לגרום לצד אחד להרגיש טוב יותר או פחות מהצד השני, רק אז תתכן תקשורת זוגית טובה בונה ומוערכת!


ענת זפרני, מורה ומרצה לפסיכולוגיה ומנחת קבוצות הורים. אתר
טל: 050-7928420


  http://www.tadmit4u.net