העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 עדיטל אגמון
דימוי עצמי  (חלק א' - מתוך הסדרה: "מותר לעשות כסף")
מאת: עדיטל אגמוןלשמחתי בתקופה זו יש התרחבות גדולה ומהירה של המודעות האנושית לחשיבות ההתפתחות האישית והרוחנית. המודעות מתרחבת, הנכונות של הסביבה האנושית לקלוט ולהכיל ידע חדש בתחומי ההתפתחות האישית, גדלה מיום ליום.
יחד עם זאת גם בתפיסות המייחסות לעצמן גישה הוליסטית, התחום הכלכלי, הנוגע בכסף מודחק לפינה צדדית או זוכה להתעלמות מוחלטת. מתוך עבודה בשטח עם אנשים והיכרות עם התמודדויות במהלך התפתחותם האישית, כתבתי את המאמרים הנוגעים בלגיטימיות של כסף בחיינו.

בטחון עצמי
"בין אם אתה חושב שאתה יכול ובין אם אתה חושב שאינך יכול, בכל מקרה אתה צודק" / הנרי פורד.
מיליון איש מתחרים על תפקיד אותו אתם רוצים למלא. מ1 עד 10 כמה סיכויים אתם נותנים לעצמכם כדי להצליח?
הדימוי העצמי שלנו והביטחון העצמי שלנו, משפיעים באופן ישיר על היכולת שלנו לקדם את עצמנו מבחינה אישית, מקצועית ואף כלכלית.
היכולת שלנו להעלות את רף המקצועיות והמקצוענות שלנו בעבודה קשורים אף הם בקשר ישיר לדימוי העצמי שלנו. אין שום הגבלות על המוח, מלבד ההגבלות שאנו מטילים על עצמנו.

ספקות
כשנסרוק במוחינו ולבנו את המקומות בהם אנו מטילים או הטלנו בעבר ספק ביכולותינו, בדרך כלל ספקות אלו מגיעים לגבי תחומים המעניינים ומסקרנים אותנו מלכתחילה. בתחומים בהם אין לנו עניין כלל, לא נעלה ספקות כיוון שהם אינם מעניינים אותנו כלל. כשם שספקות נותנים לנו מידע על מיעוט היכולת שלנו והאמונה שלנו בעצמנו, כך גם הם מספקים לנו מידע על מידת העניין שיש לנו בתחום מסויים.

"אף אחד לא יכול לגרום לך להרגיש נחות ללא הסכמתך" / אלינור רוזוולט.
כשהסביבה בחוץ אינה תומכת ומעודדת להצלחה ולמימוש עצמי, זוהי בעצם אחת הדרכים שלנו להזעיק את עצמנו להעלות את סף הדימוי העצמי שלנו, לגייס בתוכנו את האמונה בעצמנו כדי שתמיכה מבחוץ תחל להגיע. במילים אחרות: ספקות שמגיעים מהסביבה לגבי יכולותינו וכישורינו הנם שיקוף לאחד הקולות שקיימים בתוכנו. במקום להאשים את אלו שחדלו להאמין בנו או שמעולם לא האמינו בנו, ניתן להשתמש בהם כסמן דרך לאותם ספקות בתוכנו שאנחנו מתקשים או אף מסרבים להקשיב להם.

אם הסביבה לא אומרת לנו כמה אנחנו מוכשרים, חכמים, יצירתיים, אוהבי אדם, גמישים, זורמים, אופטימיים, יפים וכו', הגיע הזמן שנאמר זאת לעצמנו!

וראו זה פלא, ככל שנאמר זאת לעצמנו יותר, נתחיל לשמוע זאת גם מבחוץ. לא מדובר כאן בתהליך של נרקיסיזם שחצני, אלא בתהליך של גילוי הפוטנציאל האישי הקיים בנו, היכולת שלנו לאהוב את עצמנו שהפועל היוצא שלה הוא יכולתנו לאהוב אחרים.
מדענים רבים בתחילת דרכם זכו להתנגדות נמרצת מצד החברה, לבדלנות ודחייה. ההתמדה שלהם והאמונה שלהם בעצמם ובדרך בה בחרו הביאה את כלל האנושות לחיי הקדמה בה היא מצויה היום. יש בכך אפשרות למקור השראה לכל אדם השואף לממש את יכולותיו האישיים.

כשרון
"איני רוכש כבוד רב לכשרון. כשרון הוא תורשתי. מה שחשוב הוא כיצד אתה משתמש בכשרונך" / מרטין ריט.
היכולת שלנו לגלות את כישורינו וכשרונותינו, והעוז ואומץ הלב הנדרשים כדי להכיר בהם כקיימים הוא השלב הראשון, השלב הבא הוא להעיז להשתמש ביכולות ובכישורים אלו.
ובאותה מידה נדרש גם האומץ לזהות את נקודות התורפה שלנו. את ה"עקב אכילס", כדי שבבוא היום כשנדרש לעשייה מסוג מסוים שאנו פחות מיומנים בה, נשכיל לפנות ולקבל עזרה מאלו המיומנים בעשייה זו.

אחת הדרכים לגלות את הכשרונות והכישורים החבויים בנו היא לשחזר חוויה שחתומה בזיכרוננו כחוויה של הצלחה.

כשאנחנו רואים בעיני רוחנו את המהלך של אותה חוויה, נסקור את האיכויות והיכולות הקיימות בנו שאפשרו את ההצלחה הזו, יש בסקירה מעין זו מידע על אותן יכולות ייחודיות הקיימות בנו.

הלקאה עצמית
כשנותנים לי מחמאה אני אומרת: "תודה".

אנו יכולים להתבונן באופן התגובה שלנו למחמאות וללמוד על עצמנו בכל מה שנוגע לדימוי העצמי שלנו.

התגובות האוטומטיות למחמאה:
קיימת התגובה האוטומטית של החזרת מחמאה לנותן המחמאה. זה יישמע בערך כך:
קול א': "או, איזה מכנסיים גזעיות יש לך"
קול ב': "הו, גם המכנסיים שלך ממש מחמיאות לך, איפה קנית אותם?"
ומיד מתחיל דיון על סבב קניות באחד הקניונים.
מה שיש כאן מעבר למיומנות בתרבות שיחות החולין, הוא הקושי של מקבל/ת המחמאה להכיל את המחמאה ולאפשר לה לגעת, לרגש או רחמנא לצלן - להביך.

קיימת התגובה האוטומטית של "צניעות". זה יישמע בערך כך:
קול א': "או, איזה מכנסיים גזעיות יש לך"
קול ב': "את/ה באמת חושב/ת כך? אני לא נראה/ת טוב בהם, הם מדגישים את הרגליים העקומות"
וכאן עלול להתחיל דיון שלם על מידת עקימות הרגליים.
הקלות הבלתי נסבלת של סילוק מחמאה לטובת הלקאה עצמית.

ובאותה מידה, איך אתם מגיבים כשאומרים לכם תודה על מעשה שעשיתם?

אנחנו מחונכים לעליונותה של הצניעות, הדילמה שבין:
יהללך זר ולא פיך.
לבין:
יהללך זר, וַלא - פיך.

במהלך החיים משהו השתבש והתבלבל בין המונחים צניעות והלקאה עצמית.
מי שהולם בעצמו ובדימוי העצמי שלו חזק יותר נחשב מנומס יותר וצנוע יותר.


עכשיו, נסו לקדם את עצמכם בלימודים, בקריירה או בעסקים כשאלו הן הנחות היסוד הרווחות, נסו לממש את הפוטנציאל הגלום בכם ולהגשים את חזונכם כשהלקאה עצמית היא חלק מובנה מהתשתית.
אני מוצאת שזה למעשה בלתי אפשרי.


עדיטל אגמון, מנחת סדנאות לפיתוח הפוטנציאל האישי. ליווי עסקי רב תחומי
טל: 050-6616107


  http://www.tadmit4u.net