העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 ענת זפרני
שיפור הרגלי הלמידה של ילדים
מאת: ענת זפרניכתבה זו עוסקת בסוגיה כיצד אנו יכולים לעזור לילדינו לארגן חומר לימודי ולהתכונן לבחינות בצורה יעילה.

נקודת המוצא היא: שיעורי הבית והמטלות השונות בבית הספר מותאמות ליכולתו של הילד ולגיל שלו. כך בכיתה א' הילד יקבל שיעורים עם דגשים שונים מילד בכיתה ח'. תפקיד ההורה הוא ללוות את הילד במסע הלמידה ולא ללמוד בשבילו.

לכל ילד יש סגנון למידה המותאם למבנה אישיותו.
ניתן לתאר את סגנון הלמידה על פני רצף, כשבצד האחד ישנם ילדים הזקוקים לקרוא כל קטע מספר פעמים עד אשר הם מרגישים שהם שולטים בחומר הנלמד, ובקצה השני ישנם הילדים המסתפקים בהאזנה למורה בכיתה, מוותרים על הכנת שיעורי הבית ולזמן ההתכוננות לבחינה.

ההבדל בין שני סגנונות הלמידה לא תמיד יתבטא בציונים, ייתכן כי שני הטיפוסים הללו יגיעו להשגים זהים מכיוון שסגנון הלמידה אינו מעיד על התוצאות או על רמת האינטלגנציה.

הבעייתיות תחל בגילאי העשרה!

התלמיד שלא רכש הרגלי למידה יגיע לחטיבת הביניים או לתיכון ויתקשה לסמוך רק על הזיכרון שלו, לארגן באופן יעיל את החומר וללמוד באופן עצמאי בבית, זאת משום שכמות החומר למבחן עולה, לתלמיד אין ב"ארגז הכלים" שהוא נושא עימו את היכולת להתמודד עם כמויות גדולות של חומר ואז יגדל הפער בין השקדן לאחר.

ישנן מספר דרכים שבאמצעותן ניתן לסייע ללמידה:

1. ארגון יעיל של הסביבה החיצונית.
1.1 סביבת הלמידה משפיעה באופן ישיר על יכולת הלמידה והריכוז.
קשה להתרכז וללמוד בסביבה עמוסה בגירויים, חפצים על השולחן, תמונות, מוזיקה, בגדים על המיטה וכדומה.
הסיבה לכך טמונה במבנה המוח שלנו הנוטה לחפש גירויים. נטייה זו אינה נשלטת, היא כמו מגנט, העין קולטת ונמשכת לגירויים שונים, אנו לא יכולים להחליט להתעלם מהם. לכן, ראשית מומלץ "לנקות" את סביבת הלימוד מגירויים, לפנות את שולחן הכתיבה, לכבות את הטלויזיה והמערכת. למרות טענותיהם של תלמידים כי המוזיקה עוזרת להם להתרכז, מראים מחקרים נוירולוגים כי כאשר הקשב מופנה למוזיקה אין יכולת קליטת חומר ולהיפך, כשהמוח עסוק בלמידה - אין קליטת השיר. כמו שכאשר אנו צופים בטלויזיה בזמן שיחת טלפון אנו לא יכולים באמת להתרכז.
המעבר בין התמקדות בשיר/וידיאו קליפ לחומר הלימוד כה מהיר, שאנו לא מודעים לעובדה זו, אך באותם מחקרים הוכח כי זמן הלימוד בקרב אותה קבוצה שהאזינה למוזיקה התארך וכי הם התלוננו על כאבי ראש ועל עייפות רבה יותר מאשר הלומדים בקרב הקבוצה השנייה שלמדו ללא "ליווי" מוזיקלי.
ובכל זאת, אם ילד מתעקש ללמוד עם מוזיקה מומלץ להנמיך את המוזיקה או לשים מוזיקה מונוטונית, שקטה, קלאסית ולא מוזיקה רועשת עם מקצבים משתנים.

1.2 ישיבה על כיסא נוח מול שולחן נקי ועל השולחן חבילת דפי פוליו עבה (יותר נעים לכתוב על ערימה של דפים חלקים מאשר על דף אחד). עם עט או עיפרון נוחים לכתיבה, מחק, טיפקס ועטים מדגישים (מרקרים).
מחקרים רבים נעשו על המוח בזמן למידה. המחקרים מראים כי האונה הימנית של המוח אחראית על צורות וצבעים. האונה השמאלית אחראית על קריאה, כתיבה, מספרים, ואותיות. כדי "לגייס" את האונה הימנית ללמידה מומלץ להשתמש במדגישים צבעוניים. כמו כן לא מומלץ לכתוב ולסכם את החומר עם עט אדום המעייף את המוח פי אחד וחצי כשהוא קורא את העט האדום.

2. ארגון יעיל של הסביבה הפנימית.
הסביבה הפנימית, כמו הסביבה החיצונית משפיעה גם היא על יכולת לריכוז ולמידה. ילד עייף, ילד רעב, ילד עצבני יהיה פחות מרוכז. לכן, מומלץ אם רעבים לעצור את הלמידה וללכת לאכול. אין זה בזבוז זמן. (לא לאכול בזמן שלומדים, אכילה תוך כדי למידה גם גורמת להשמנת יתר וגם הילד אינו מרוכז לא בלמידה ולא באכילה).
אם עייפים מומלץ לנוח, להיכנס למיטה, לכבות את האור למשך חצי שעה לשיפור הריכוז וגם כאן אין מדובר בבזבוז זמן.
אם עצבנים, מתוחים עדיף לסגור את העניינים או להיות מודעים למתח ולנסות לפתור את הקושי או "לשים" אותו בצד.

איך ללמוד לבחינות?
חלוקת החומר
כדאי לחלק את החומר לבחינה לקל וקשה. במקרים בהם אין הרבה חומר ללמוד יש להתחיל בחומר הקל ולהמשיך עם החומר הקשה יותר. הסיבה: למוח לוקח זמן להגיע לרמת הריכוז המקסימאלית. (גם בסרטים שאנו צופים בהם, בשלוש דקות הראשונות אנו לא נמצאים בריכוז המקסימאלי) כשאנו קוראים את החומר הקשה יש להיות מודעים לתופעת "הדגל הלבן".

תופעת "הדגל הלבן"
תופעת ה"דגל הלבן" מוכרת לכל מי שהתנסה בלמידה. קוראים שורה, קוראים אותה שוב ושוב ואין מושג מה קראנו. המוח יכול להשאר בריכוז במשך 20 דקות, לאחר מכן הוא זקוק למנוחה קצרה של 3-4 דקות. לכן כדאי לצאת להפסקה קצרה (על מנת לא לצאת לגמרי מריכוז) לשתות מים, ולחזור שוב ללמוד. לאחר ההפסקה אנו שוב נמצאים באותה מידה גבוהה של ריכוז.

שינון החומר
בקריאה השניה של החומר מומלץ להתחיל עם החומר הקשה ולהמשיך עם החומר הקל. את החומר יש למפות לתרשימי זרימה ולנקודות מרכזיות. בפעם השלישית רצוי ללמוד בעל פה את תרשים הזרימה ובמידה ולא זוכרים לחזור אל ספר הלימוד.

כיצד לארגן באופן יעיל את החומר?
1. חלוקת הזמן.
כמה זמן לפני הבחינה להתחיל להתכונן? חלוקת זמן נכונה מונעת או מצמצמת את האפשרות כי הילד יהיה בלחץ בזמן הלמידה ובמבחן. לחץ מועט יכול להיות חיובי, בעוד לחץ גבוה יכול לשתק את היכולת ללמוד. ניתן להקביל זאת לתחרויות ספורט. המתחרה שאינו בלחץ יהיה שאנן בזמן התחרות. מנגד- מתחרה "משותק" מרוב לחץ גם לא יהיה במיטב, מתחרה לחוץ באופן בינוני יהיה דרוך למרוץ.

2. אבחנה בין עיקר לטפל.
בבתי ספר יסודיים הילד אמור להתמקד במה שהמורה מלמדת בכיתה ומה שיש במחברת. ככל שהילד מתבגר הוא אמור ללמוד גם ואולי בעיקר מספרי הלימוד. או לפחות לענות על השאלות מהספר שברוב הפעמים ממקדות את העיקר שעליו תישאלנה השאלות במבחן. (ילדים הסובלים מחרדת בחינות מתקשים להבחין בין עיקר לטפל. כמות החומר נראית להם בלתי מושגת)

3. תרשימי זרימה.
הזיכרון שלנו בנוי באופן בו אנו זוכרים אסוציאטיבית נקודות חשובות בחומר הנלמד. ניתן לדמות את הזכרון לרשת דייגים, תרשים הזרימה הם קווי המתאר של החומר והם מסייעים ללומד "למסגר" את הכמות ולהמנע משיכחת החומר.
למעשה צריך לבחור את הנושא המרכזי ומתוכו להוציא שלוש נקודות מרכזיות ומכל נקודה להוציא חיצים לנקודות מרכזיות נוספות. בזמן הבחינה לפני קריאת השאלות, משחזרים את תרשים הזרימה (ניתן על גבי דף המבחן) ואז להתחיל לקרוא את השאלות ולמתוח קו בין כל שאלה למיקום שלה על גבי התרשים ורק אז להתחיל לענות על השאלות.

כיצד לענות על השאלות בבחינה?
בזמן הבחינה מומלץ לפני שקוראים את השאלות, להעתיק בצד את תרשים הזרימה. תרשים הזרימה עוזר לילד להיזכר בכל החומר שלמד.
לאחר מכן, מומלץ לענות על השאלות הקלות יותר ואח"כ לעבור לשאלות הקשות. הסיבה: המוח כפי שצויין, אינו נמצא מיד בשיא הריכוז אלא לוקח מעט זמן להכנס לריכוז גבוה.
לאחר שענינו על כל השאלות מומלץ להדגיש עם מרקר נקודות מרכזיות: תאריכים, שמות וכדומה כדי להקל על המורה לקרוא את התשובה. ההדגשה בעט מדגיש עוזרת למקד את הקשב לעיקר התוכן.

לסיכום:
קשה לשנות הרגלי למידה של ילדים ובמיוחד כשהילד נמצא בגיל ההתבגרות ואינו פנוי ללמידה אולם ניתן לצייד אותם בשלל העצות ולתת לכל ילד לבחור את הדרך שלו ללמידה, ולנסות מידי פעם שינוי קטן.

בהצלחה!


ענת זפרני, מורה ומרצה לפסיכולוגיה ומנחת קבוצות הורים. אתר
טל: 050-7928420


  http://www.tadmit4u.net