העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 אורי אירם
תקשורת בלתי-מילולית בראיון עבודה
מאת: אורי אירםרוב האנשים מתייחסים לראיון עבודה כאל מצב שבו הם עומדים למבחן. המראיין שואל שאלות, הם עונים תשובות - רצוי כאלה שהמראיין יאהב, ואז ממתינים בציפייה דרוכה לתשובה.
להערכתי, עדיפה גישה יותר פרואקטיבית לנושא. ראיון עבודה הוא דו כיווני - אתה המרואיין וגם המראיין שלומד את האדם שממולו.

הצעתי לך, להיות פעיל יותר בהשפעה על מהלך הפגישה ועל הרושם שתותיר אצל המראיין.
מכיוון ששפת הגוף מהווה 55% מתהליך התקשורת הבין-אישית, וממדים בלתי-מילוליים נוספים מהווים עוד 38% מהתהליך, תהיה זו טעות לתלות את הצלחתך רק בתוכן הדברים שתאמר!
להלן בקצרה, מספר כלים בלתי-מילוליים שביכולתך להפעיל כדי לבלוט וליצור באופן ברור, יתרון תחרותי, על המועמדים האחרים שחושקים באותו תפקיד כמוך.

הכנה נכונה לפגישה
כדי לקבל את התפקיד בו אתה חושק, עליך ליצור אצל המראיין את הרושם החיצוני והמיידי הרצוי. תספורת, לבוש, תכשיטים, סמלי סטאטוס שברשותך, כולם מעבירים מסר לגביך. כדאי ורצוי לברר, עד כמה שניתן, מהן הנורמות המקובלות במקום העבודה הנחשק, ולהתלבש בהתאם.
התאם את הופעתך החיצונית לסוג מקום העבודה ולסוג התפקיד אליו אתה רוצה להתקבל.
אם ברשותך טלפון סלולארי, מחשב נייד, תיק יד ו/או כל אביזר אחר שייעשה בו שימוש בזמן הפגישה, הקפד שהם יהיו תקינים, נקיים ונאים.

כניסה
כאשר תגיע למקום הראיון, עוד לפני שתוציא מפיך מילה אחת, כבר יגבש המראיין דעה לגביך!
בהיכנסך לחדר, שדר אנרגטיות ובטחון עצמי. לך זקוף, בצעד בוטח ומלא אנרגיה. הישר מבט, הושט יד יציבה עם כף יד פתוחה ופונה כלפי מעלה. כאשר אתה לוחץ את ידו של המראיין עשה זאת בצורה איתנה (אך לא מפצפצת עצמות), תוך אמירת שלום ובליווי שמך הפרטי, באופן ברור עם חיוך ידידותי כנה על פניך.
כבר מהשניה הראשונה עליך ליצור את הרושם שאתה אדם רציני הבוטח ביכולתו ובכישוריו, לא מסכן המחזר אחרי הפתחים באופן נואש. אף אחד לא אוהב לוזרים!

מהלך הפגישה
במהלך הפגישה ביכולתך להיעזר במיומנויות התקשורת הבלתי-מילולית שלך, כדי להבין טוב יותר את המראיין ובמטרה להעביר לו את המסרים שלך בצורה היעילה ביותר תוך יצירת תחושות ורושם נכונים.

להלן מספר כלים בסיסיים:

עיצוב המשרד
אם הראיון מתבצע ע"י המנהל עצמו (ולא בחברת השמה) ובמשרדו האישי, ניתן ללמוד רבות על אופיו ועל ערכיו מאופן עיצוב המשרד. הבט סביבך, מהו אופיין של התמונות התלויות על הקירות. משפחה, חברים, תחביבים, רקע פוליטי וכ"ו. האם תלויות תעודות הצטיינות והערכה, האם יש מזכרות מתקופת השירות הצבאי או מפעילויות אחרות - ספורט, חו"ל, עבודות יד.
שים לב לסדר ולארגון, תליית התמונות מלמדת רבות על המשמעות שרוכש המראיין לסדר, נקיון, עיצוב, עיקר וטפל על פי מיקום ובולטות. אופי צנוע / יוהרה והחצנה. מבנה החדר ושולחן המראיין משקפים היטב את תפיסת המרחב והטריטוריה האישית.
שולחן עמוס לעייפה עם "חומת מגן" על שפתו, מסמנים בפרוש על אופי מרוחק ומסוגר שאינו מעדיף קירבה ואינטימיות. כיסא מנהל גדל מידות מראה בדיוק מי הוא כאן הבוס!.
צבעים ותאורה הם מרכיב חשוב ביותר בהכרת אופיו ופתיחותו של המראיין. צבעים עזים, שקטים או קרים. תאורה חמה, בוהקת, חשוכה ומסתירה. רהיטי עץ חמים ומעוצבים / רהיטי מתכת קרים ויאפים - כל אלה יתנו לך מידע לגבי הדברים החשובים לאותו מנהל ויסייעו לך להציג את עצמך באופן יעיל יותר תוך יצירת "כימיה אקטיבית" בתהליך מזורז....
מרכיבים נוספים שיסייעו להרחיב את היכרותך עם המנהל המראיין: האם יש לו טלפון סלולארי / מחשב, מדגם חדש או מיושן יחסית, האם הוא חובב גאג'טים, צעצועי מנהלים.
סגל לעצמך את התכונה לבחון את סביבת העבודה של כל אדם אתו אתה נפגש, ולהסיק ממנה מסקנות שיסייעו לך להבין טוב יותר את עולמו הפנימי ולתקשר אתו בצורה יעילה יותר.

שיקוף פיסיולוגי
שיקוף משמעותו שאתה מחקה את הצד השני. השיקוף עשוי לכלול ממדים רבים, למשל, התנוחה הפיסיולוגית של המראיין. אם הוא נשען על ידו הימנית, השען על ידך השמאלית (בהנחה שאתה יושב מולו), אם הוא לוגם מכוס המשקה שלפניו, המתן מספר שניות ועשה כמוהו, וכך הלאה. עם מעט תרגול השיקוף הפיסיולוגי קל ליישום ויעילותו רבה מאוד.
תן לו להרגיש שהאדם מולו דומה לו!

שיקוף של קצב הדיבור, מהירות הנשימה וסגנון הדיבור
ממדים אלה דורשים תרגול רב יותר, אך גם הם די קלים ליישום, ויעילותם גדולה עוד יותר מהשיקוף הפיסיולוגי. שים לב לקצב הדיבור של המראיין, למהירות הנשימה שלו ולסגנון הדיבור שלו ושקף אותם. ככל שהשיקוף יכלול יותר ממדים כך המראיין יחוש שהוא מחבב אותך יותר, שאתה מבין אותו, שהוא מבין אותך, ושהוא יכול לסמוך עליך.
אלה הן בדיוק התחושות שברצונך לעורר אצלו!

סיום הפגישה
הרושם האחרון שאתה משאיר חשוב מאוד, מכיוון שהוא העדכני ביותר בתודעת המראיין ובהכרח יהווה מרכיב משמעותי בתהליך קבלת ההחלטות.
רבים טועים לחשוב שבסיום הפגישה ניתן "לשחרר לחץ", או להימלט מהמקום כאילו מדובר בשדה קרב. האמת היא שאתה חייב להקפיד על הרושם שאתה משאיר עד לשניה האחרונה. לפני פרידה לחץ שוב את ידי המראיין בצורה אמיצה והודה לו על הזמן שהקדיש לך. התרחק מהמקום בהליכה בוטחת ואנרגטית - בדיוק כפי שנכנסת. אל תשכח שלאחר שאתה יוצא מהחדר הוא מסכם את רשמיו מהראיון, ולכן הרושם האחרון שתותיר כה חשוב.

מחוץ לחדר המראיין
מרכיב חשוב ודומיננטי בתהליך הראיון הוא מזכירת המנהל! חובה להשאיר עליה רושם ראשוני חיובי ואיכותי. אסור "לפסוח" על יועצת הסתרים. יש להקפיד על תשומת לב נכונה, יחס ונימוס עושים פלאות אצל אנשי הצל. רגעי הכניסה והיציאה הם אמות המידה העיקריות שעומדות לרשותה ולכן יש להקפיד לשמור על רמה אישית שאינה נופלת מזו שהוקדשה למנהלה.
חדר הקבלה / כניסה, הוא נתון נוסף ומשמעותי שניתן בעזרתו לבצע הערכת מצב לגבי המראיין. עיצוב, צבעים ותאורה, שטח המשרד, איכות ותחזוקת הציוד, משקפים היטב את מעמדם של העובדים בארגון ולעיתים גם על מצבו הכלכלי.

מאמר זה מציג, על קצה המזלג בלבד, כמה מהיישומים של תקשורת בלתי-מילולית בעת ראיון עבודה. כמו כל האנשים המצליחים, גם אתה חייב ללמוד כיצד לנצל את כל ערוצי התקשורת העומדים לרשותך, ולא רק את הערוץ המילולי - עשה זאת ותקבל את התפקיד בו אתה חושק ואף מעבר לזה, לא תעשה זאת ותיאלץ להמשיך ולחפש עבודה שוב ושוב.


אורי אירם, תקשורת בלתי-מילולית יישומית.


  http://www.tadmit4u.net