העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 ענת זפרני
אסרטיביות בגיל השלישי
מאת: ענת זפרניאסרטיביות הינה דעתנות, הבעה עצמית יעילה. היכולת להביע את דעתנו, הזכות להשמיע אותה והנכונות לקבל תגובות מבלי לשנות אותה או להתגונן!

אסרטיביות מאפשרת לכל אדם להביע את דעתו בצורה ברורה
לאנשים אסרטיבים יש יכולת הבעה עצמית טובה יותר. אנשים אסרטיבים מגדירים באופן ברור ובהיר - להם ולסביבה - את גבולות העצמי (רצונות, בחירות ועוד) ובכך הם מצליחים להעביר מסרים שנקלטים באופן שבחרו.
ברורה להם הדרך ולכן קל להם להצביע עליה!
בגיל השלישי - פעמים רבות אנשים מוותרים על הגדרת גבולות העצמי מתוך חשש שידרשו לשלם מחיר כבד על רצונותיהם. כתוצאה מכך הם נכנעים לדרישות הסביבה ומוותרים על זכותם להרגיש שווי ערך ולהתקדם בחיים.
לדוגמא: אם אומר לילדי שלא נוח לי לשמור על הנכדים באופן קבוע, כלתי תחמיץ פנים ולא אראה את האנשים היקרים לי, או - אם אודיע שכל אחד יארח בביתו מדי יום שישי, ובכך יתחלק הנטל בצורה שווה יותר - הם יעדיפו לא לבוא ולא לטרוח ואז לא נפגש!

אסרטיביות משמרת שליטה
אדם אסרטיבי בונה לעצמו מסלול ומתכנן את הדרך להשגת מטרותיו. מתוך כך הוא מאפשר לסביבה להתייחס אליו כאל יצור תבוני המתכנן את זמנו ופועל להשגת מטרותיו.
מה שקורה בגיל השלישי - מתוך הפחד לאבד אהבה או שייכות או קבלה, אנשים הופכים להיות תלויים ותלותיים באחר: אם מתוך רצון להאדיר את הצד השני (ילדים..) או מתוך חשש להתמודד עם גירויים חדשים שהעולם מציב להם. כתוצאה מכך נוצרת תלותיות שמקשה על מערכת היחסים. לדוגמא: אשה שהתאלמנה וילדיה עוטפים אותה בתשומת לב יתרה ובהדרגה מפסיקה לקחת אחריות על דברים שקודם לכן עשתה בקלות רבה: תשלום חשבונות, הליכה להצגות וכו'.

אסרטיביות מעלה את הביטחון העצמי
כאשר אדם מודע לרצונותיו, שוקל את יכולותיו בצורה אובייקטיבית ומתאים עצמו לסביבה משתנה הוא מרגיש את התחזקות הביטחון העצמי. אדם כזה לא יפול אם בדרך יצוצו קשיים, ויתייחס אליהם כאל הזדמנויות ללמידה עצמית.
בגיל השלישי - קיימת התערערות של הדימוי העצמי כתוצאה ממספר סיבות: פרישה ממקום העבודה (בעיקר אצל גברים) וכתוצאה מכך ירידה בערך העצמי, התרוקנות הבית ויחד איתו התפקידים המסורתיים שהיו לאדם בתוך משפחתו, מוות של בן/בת זוג והפחד מפני הבדידות. אדם שחווה את השינויים הללו או חלקם מאבד חלק מרכזי מהביטחון העצמי שלו, דברים שהיו לו ברורים הופכים למטושטשים ויכולותיו לפתע מוטלות בספק.

לאנשים אסרטיביים יש יותר חברים
תקשורת בינאישית משמרת קשרי חברות. על פני הרצף של פאסיביות---אסרטיביות---אגרסיביות, לאנשים אסרטיבים קל יותר להתחבב על הזולת שכן הם אינם משדרים חוסר אונים כמו גם תוקפנות. הם מתייחסים בצורה סובלנית לדעותיהם של אחרים ואינם נוטים לשנות את דעתם או לחילופין לתקוף אחרים על דעותיהם.
בגיל השלישי - מחקרים שנעשו בתחום הראו שאנשים ששומרים על מערכות יחסים חבריות הם בעיקר האסרטבים: בעלי עמוד שידרה שעליהם אפשר לסמוך, הם מודעים ויודעים לרצונותיהם ומשדרים אותם לסביבה.

טיפים לאסרטיביות בגיל השלישי:
button

הגדרת גבולות העצמי: ברור עצמי מעמיק לגבי העדפות ובחירות. "אנו התסריטאים של החיים שלנו, איננו יכולים לשנות את העבר אולם אנו יכולים לתכנן את העתיד!"

button

הגדרת הרצונות והבחירות באופן ברור והחלטי - לא מתנצל ולא בוטה. בצורה המקרינה שלמות עצמית.

button

אין רבים עם הסביבה לאחר קבלת החלטה - מדברים עליה בשוויון נפש תוך מודעות פנימית עמוקה למחיר שתדרשו לשלם (אולי?!). לא כל הבחירות שאנו עושים מתקבלות בצורה יפה. וזה בסדר. אין צורך למהר לשנות את ההחלטה אם הסביבה הקרובה לא קיבלה את דעתנו. יש לכל אחד את הזכות לקבל את ההחלטות הנוגעות לחייו, גם אם אחרים לא מסכימים לגביהם. קוראים לזה: סובלנות!

button

זכותכם לומר לא - לקרובים, לרופאים, למטפלים ולכל אדם שנוהג בגבולותיכם כאילו הם שלו. מחקרים מראים שאנשים מכבדים אחרים העומדים על שלהם בצורה ברורה.

button

לכל אדם תחומים בהם הוא פחות בקיא - זכותכם וחובתכם לבקש הבהרות אולם זכות ההחלטה הסופית היא שלכם!

button

שפת גוף: שפת גופכם מדברת עבורכם עוד לפני שפתחתם את הפה - חשוב לתרגל עמידה נכונה, ישיבה נכונה והליכה מכבדת. טון הדיבור צריך אף הוא להתאים למסר, שימוש מוגזם בדרמטיות או בכי, דיבור מקוטע ונשימה לא סדירה - אינם משדרים אסרטיביות!

button

באסרטיביות יש בחירה: אני בוחר מתי להגיב ואם בכלל יש טעם. האסרטיבי בא ממקום נקי: של שלמות אישית, בלי רצון לחנך או להוכיח. להגיד את שלו.


מחקרים מראים שאנשים אסרטיבים בריאים יותר, הערכתם העצמית גבוהה יותר, הפחיתו רמת חרדה, שיפרו יכולת תקשורת בינאישית וחיזקו את המערכת החיסונית שלהם.


ענת זפרני, מורה ומרצה לפסיכולוגיה ומנחת קבוצות הורים. אתר
טל: 050-7928420


  http://www.tadmit4u.net