העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 יואב ברנזון
ביקורת הורסת
מאת: יואב ברנזוןכל ביקורת היא אקט הרסני ומזיק.

מדוע אין דבר כזה "ביקורת בונה"?

ישנם אנשים שמאמינים בביקורת בונה. הם מבקרים אחרים רק משום שהם בטוחים שיש משהו בונה בביקורת. אלא שלאמיתו של דבר ביקורת היא תמיד דבר הרסני - ואין הבחנה בין ביקורת טובה או ביקורת הורסת.

ביקורת היא ביקורת. היא מביאה לנזק, היא הרסנית והיא מזיקה כי היא נובעת ממקום שיפוטי ולא ממקום מקבל. זו הסיבה שברוב המקרים, התגובה לביקורת היא התנגדות, התגוננות, ספקנות וביטול. הצד המבוקר אינו יכול אלא להתנגד ולהילחם על מקומו - כי ביקורת היא דבר הרסני.

ביקורת נובעת מהחלק השכלתני והקר שלנו.

ביקורת תמיד נובעת מהצד ההרסני שבתוכנו, מהצד המבטל, המדכא והשיפוטי. לכן קשה לנו מאוד לקבל אותה בשיוויון נפש משום שהיא עולבת, פוגעת ומחלישה את המבוקר.

לא משתנים בגלל ביקורת כי אנו שומעים דברים שליליים ולא חיוביים. זה החלק שלא מאפשר שינוי כי בראש אין שינוי וצמיחה אלא רק בלב.

כשמדברים דרך הלב אז יש שינוי גם אם הדברים הם קשים ולא נעימים לשמוע. מדוע? כי זה בא מאהבה ולא בכעס, בשנאה, כדיכוי או כאמצעי לשפוט ולהקטין אותך.

בנייה נובעת מהחלק הרגשי והחם שלנו.

הדרך לקבל אהבה היא לאהוב את עצמנו ללא תנאים, כל הזמן וללא פשרות. חשוב להבין שרוב האנשים לא אוהבים את עצמם באמת, אך כמעט כל האנשים לא מקפידים לאהוב את עצמם כל הזמן.

וטיפ לסיום: ביקורת מובילה להתנגדות המבוקר. בנייה מעוררת שיתוף פעולה, גם אם היא כוללת בתוכה מסרים קשים.


יואב ברנזון, מאבחן ומטפל רב-תחומי במשברים בזוגיות ובקריירה. אתר האהבה
טל: 050-5558535


  http://www.tadmit4u.net