העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 ענת זפרני
זוגיות ומיניות בגיל ההתבגרות
מאת: ענת זפרנימלידה, ויש אומרים שאף מן הרחם - אנו יצורים מיניים, גברים ונשים.
מגע הוא אחד התנאים להתפתחות תקינה של תינוק: חיבוק, נשיקה, ליטוף, אחיזת יד ... הוא אחד התנאים להתחזקות מערכת יחסים זוגית: נשיקה, חיבוק, ליטוף, ואחיזת יד... ואף רצוי בזקנה; מחקרים מראים שקשישים אשר מקיימים מערכת יחסים זוגית - מאריכים ימים, חולים פחות, ומדווחים על רמת שביעות רצון גבוהה מהחיים.

בגיל ההתבגרות, עם התפרצות הגדילה, מתעוררת המערכת המינית ומגיעה לשיאים חדשים.
עבור ההורים פעמים רבות נתפס מצב זה כמביך:

"מדוע הם מסתגרים בחדר?"
"מה עושים כשמוצאים תוך כדי סידור החדר קונדום, חוברת פורנו, או יומן שבו מתועד המגע המיני הראשון?!"
"מה קורה בשיטוט באתרים למבוגרים באינטרנט, מהי האינפורמציה שנקלטת ואיך כהורה עלי להגיב?" - שאלות אלו ואחרות רבות מטרידות הורים למתבגרים.
התלונות על המתבגרים מתמקדות בהתנהגויות "לגיטימיות": סיגריות, חוצפה, בלגאן בחדר, חברים בשעות לא מקובלות, פלאפונים, בילויים עד השעות הקטנות של הבוקר... ועל מיניות כמעט ולא מקטרים. מקסימום על צורת לבוש פרובוקטיבית.

מטרת מאמר זה היא לתת לגיטימציה לשוחח על הנושא עם המתבגרים, להבהיר להורים מספר נקודות בנוגע לנושאים המעניינים מתבגרים, ואף לתת המלצות בנוגע לספרים ואתרים העוסקים בתחום.

איך יודעים שהגיע הזמן לשיחת "יחסינו לאן" בנושא מיניות?
עם הופעת סימני המין הראשונים: אצל הבנים חתימת השפם, אצל הבנות ניצני השדיים.
זה הזמן לתת למתבגר מידע בנוגע לשינויים הגופניים שהוא חווה.
לשוחח עם בנות על קבלת מחזור, על צמיחת השדיים (הכאבים המתלווים אליהם), על שיער בית השחי וריח הזיעה בעקבות התגברות ההורמונים, על שינויים במצבי הרוח ולעיתים גם תנודות קיצוניות ברעב ועייפות קיצונית.
עם בנים על צמיחת שיער הגוף, לא תמיד השיער צומח במקביל בכל הגוף, יש בנים שקודם צומח שיער הרגליים ורק אחר כך השיער באברי המין , לדבר על קרי לילה - להסביר שזוהי הדרך של הטבע לפוריות, זה התקין וזה הרצוי - אם קשה לשוחח עם המתבגר ניתן להשאיר ספר עם תשובות והסברים, חשוב להדגיש את התופעה של השוואה חברתית וקצב צמיחה אינדיווידואלי, הם מרבים בגיל הזה להשוות, לבדוק ולמדוד, לתת לגיטימציה לשונות ולא להיבהל מהשוני. קצב הצמיחה שונה מאדם לאדם ממש כמו כל שוני אחר בין בני אדם.
חשוב לשוחח עם שני המינים על מקורות מהיימנים לקבלת תשובות לשאלותיהם לעומת מקורות מפוקפקים (אתרי סקס, צ'אטים, שיחות עם 'בוגרים' בני 17 שמספרים על הפנטזיות שלהם כאילו קרו באמת...) לעומת ספרים, חוברות ושיחה עם בן משפחה שמרגיש חופשי ונוח לדבר על כך.
מצאתי במפגשים עם הורים שאין כמעט קשר בין השכלה לבין רמת פתיחות. ראיתי הורים משכילים ליברלים ומודרנים שלא סיפקו אף הסבר לילדיהם מתוך אמונה שהילדים יגיעו לבד לתשובות (והילדים הגיעו לסבא וסבתא שם מצאו אוזן קשבת ומענה), פגשתי הורים פחות משכילים שמגיל מאוד צעיר הסבירו ה-כ-ל לילדים ושידרו טבעיות רבה בכל הנושאים המיניים שבינו לבינה, וגם להיפך.
כאמור, מידת הפתיחות, כמו גם יצירת מצבים המאפשרים שיחה אינם תלויים במשתנים אלו, כנראה שבמרקם העדין של משפחה ישנה אוירה משפחתית מאפשרת ובמקומות אחרים חוסמת את התקשורת הבינאישית.

בגילאי 15-16 חשוב לתת הסבר בנוגע לאמצעי מניעה וקיום יחסי מין.
אהיה זהירה מפני שחלק מהדברים תלויי מצב לחלוטין.
באחת מהקבוצות אותה הנחתי סיפרה אמא למתבגרת, שבתה בת ה-16.5 קיימה שנה קודם לכן יחסי מין מלאים, עם חבר שהיה לה באותה תקופה, תלמיד מהשכבה. הם נפרדו מספר חודשים אחרי כן והבחור סיפר לחבריו שהוא שכב איתה, חרושת השמועות שעברה בבית הספר אודות אותה בחורה גרמה לה לעזוב את התיכון בו למדה!
הפחד מ"השם הרע" שיצא לבנות המקיימות יחסי מין הוא עדיין גדול ומאיים. ישנם הורים המנצלים פחד זה ומזהירים את בנותיהם שלא לקיים יחסי מין ולשמור על הכבוד... בחורה אחת קיימה יחסי מין אנאלים במשך שנה וחצי עם החבר וסיפרה לי שזו הדרך שלה "להישאר בתולה"!!!

לכן, חשוב לצייד את המתבגרים במידע:

ראשית, רוב בני הנוער אינם מגיעים ישירות לקיום יחסי מין, קודמים לכך גישושים, מזמוזים, הסתגרויות בחדר. את הזמן הזה חייבים הורים אחראים לנצל על מנת לתת למתבגר תחושה שסומכים עליו תוך מתן כלים ברורים להתנהגויות: אמצעי מניעה, בשלות רגשית ונפשית, חשיבה על היום שאחרי, יחסים מתוך אהבה והתחשבות.

שנית, ישנם ספרי הדרכה בנושא שחשוב שיהיו בבית, בין היתר ספר הלהיט "צאי מזה" - הנותן הסבר מפורט על כל נושא השייך לגיל ההתבגרות.
ישנם ספרים נוספים כמו:
רות וסטהיימר, אהבה ראשונה: הדרכה מינית לבני-הנעורים
מיכאל קאררה, מין ורגש: עובדות, מעשים ורגשות
מאירה פלשטין, רגע לפני…
פרידה דניאלי, קסם נעורים, המדריך השלם לגיל ההתבגרות
לינדה מדארס, מה קורה לגופי? (בנות)
לינדה מדארס, מה קורה לגופי? (בנים)

לצעירים יותר:
זה לא סוד, שריר דפנה
קלטת הוידאו "ילד בא מאהבה"

אתרים מומלצים באינטרנט:
דלת פתוחה
יחד - מיניות ויחסים

לסיכום:
המבוכה שבשיחה עם ילדינו אודות מיניות בכלל ומיניותם בפרט נובעת מעצם הקושי ההורי לקבל את הילד כיצור מיני.
יחד עם זאת, אין סיבה לתת לרגש זה לנהל אותנו.
כדאי שהורים יפנימו שאחריות הורית כוללת בתוכה גם מתן כלים להתנהגות זהירה ונכונה בשטח עדין זה.
כולנו מסכימים שמגע פיזי חשוב ונעים - אין צורך להשתמש באיומים והפחדות, פתחו ערוצי תקשורת, היו קשובים לשאלות, ופנו לעזרה במקרה של חוסר וודאות. רק אל תחכו שהדברים יסתדרו מעצמם... יש היום יותר ויותר מודעות לנושא ולמרות זאת, שיטוט קצר בפורום של בני נוער יציג לפניכם תמונה עדכנית של בורות וחוסר וודאות בנוגע להתנהגות בתחום המיני. אני מציעה לכם לשדר מסר חיובי ותומך לתהליך טבעי ויפה זה הנקרא מיניות האדם.


ענת זפרני, מורה ומרצה לפסיכולוגיה ומנחת קבוצות הורים. אתר
טל: 050-7928420


  http://www.tadmit4u.net