העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 עופר בן-חורין
גרפותרפיה וכתיבה תרפויטית
מאת: עופר בן-חוריןמי מאיתנו לא זוכר את הקטע, בסרט "אלכס חולה האהבה", שבו המורה בעל המבטא הרוסי מאלץ את אלכס התלמיד לכתוב על הלוח כמה פעמים את המשפט "בחורות עירומות זה חולרה...". עונשי כתיבה כאלו, שאולי אחדים מאיתנו נתקלו בהם בצעירותם, נראים מגוחכים אבל שיטת טיפול חדשה שמתקבצת תחת המונחים "כתיבה תרפויטית" ו"גרפותרפיה", משתמשת היטב ב"עונש" הזה על מנת להצליח לשנות את האדם לכיוונים חיוביים יותר.
נתחיל מזה שהאישיות שלנו יודעת להתבטא החוצה בכל מיני צורות. היא מתבטאת באופן לא מודע בגוף שלנו (בכפות הרגליים, הידיים, האישונים, הלשון, באופי התנוחה, צורת ההליכה וכו'), היא גם מתבטאת בצורת הדיבור שלנו, בצורת האכילה שלנו ובעצם בכל דבר שאנחנו עושים. היא כמובן מתבטאת גם באופן הכתיבה ובכתב היד שלנו.
הקשר בין האישיות לאופני הביטוי שלה הוכח מדעית כדו-כיווני. מחקרים רבים בתחום הפסיכולוגיה מוכיחים שאנחנו מסוגלים לשנות את האישיות על ידי שינוי הדברים החיצוניים שבהם היא מתבטאת.
בשנים האחרונות עולה המודעות לשיטות טיפול אחרות משיטת הטיפול המסורתית של שיחות פסיכותרפיה יקרות ומתמשכות עם פסיכולוג. בין השיטות החדשות ניתן למשל למנות את שיטת האימון האישי (coaching).
גישה טיפולית אחרת חדשה ולא כל כך ידועה עדיין נקראת Inverseism והיא מתמקדת בשינוי אופני הביטוי של האישיות על מנת לשנות תכונות ספציפיות באישיות המטופל.
לשם הדגמה, ניקח רעיון די פשטני. אם אדם מסוים ניחן באישיות סגורה ולא חברתית, מין הסתם סגנון לבושו יהיה צנוע ונחבא אל הכלים. אם תנתן לו הנחיה טיפולית ללבוש צעקני, אזי לאורך זמן, האישיות שלו תשתנה לכיוונים יותר מוחצנים והוא ישפר את יכולתו להינות מחייו (אולי נשמע מגוחך, אבל זה בהחלט עובד).
אותו עיקרון 'היפוך' מתרחש גם בכתב היד. אין כמעט עוררין בדבר העובדה שכתב היד מבטא את אישיות האדם אבל האם שינוי כתב היד בכוונה, לאורך זמן, יכול להשפיע על האישיות?

הגרפותרפיה היא גישה טיפולית שבה מלמדים את האדם לשנות את כתב ידו על מנת להשפיע באופן עקיף על תת המודע שלו ואז לגרום לשינוי באישיותו.
הגרפותרפיה יעילה לצורך החלשת תכונה "רעה" ו/או חיזוק תכונה "טובה" אצל המטופל. הגרפותרפיה יכולה להיות שימושית גם בטיפול זוגי, שבו בודקים אלו תכונות אישיות מתנגשות אצל שני בני הזוג ואז "משפרים" תכונות אלו כך שתיווצר התאמה טובה יותר ביניהם.
לשם דוגמה, אם מגיע אליכם לטיפול פסיכולוגי, אדם שטוען שהוא אינו מצליח ליצור קשר עם בנות המין השני ומבקש להיעזר בשיטת הגרפותרפיה, ניתן לשפר את מצבו בעזרת מספר שלבים:

ראשית כל אתם מבצעים לאדם איבחון גרפולוגי רגיל על מנת לאתר את התכונות באישיותו המונעות ממנו להכיר את בת-הזוג המיוחלת (כמו לדוגמה ביישנות, חוסר ביטחון, הערכה עצמית נמוכה וכו').

בשלב השני אתם מאתרים את השינויים שעל המטופל לעשות בכתב ידו על מנת לשנות תכונות אלו. שינוי החתימה (מה שנקרא 'גרפותרפיה חתימתית' ) הינו כלי בעל ערך רב ליצירת שינוי אישיותי מכיוון שבעידן הדיגיטלי, אנחנו חותמים יותר מאשר כותבים ממש.

השלב השלישי הוא שלב התרגול שבו מתרגל המטופל את השינויים בכתב ידו תוך עידודו של הפסיכולוג/גרפותרפיסט. הכתיבה תורגש בהתחלה כמלאכותית במידת מה, כיוון שהמטופל יאלץ לכתוב בצורה מסוימת שהוא לא רגיל אליה, אבל במשך הזמן השינויים המתורגלים יטמעו בתת-המודע ויהפכו לטבעיים. בעקבות זאת יתרחשו גם השינויים הרצויים באישיותו של האדם.

באופן כללי יותר, הגרפותרפיה נכללת בתוך מושג נרחב יותר שנקרא "כתיבה תרפויטית" ושואבת טכניקות מתוכה (למרות שיהיו כאלו שיטענו שמדובר בשני תחומים שהם שונים, עדיין מדובר בכתיבה).
הרעיון הוא שכתיבה כשלעצמה היא סוג של תרפיה (כמו למשל כתיבת שירים, יומן חיים או בלוג). הכתיבה התרפויטית מתרגלת את האדם לכתוב על נושאים טעונים, כך שהתת-מודע שלו יעבד אותם בצורה נכונה. כתיבת מילה או משפט מסוים פעמיים רבות (כמו למשל - "הביטחון העצמי שלי גובר ומתחזק") משתחלת, בהכוונה הנכונה, לתוך התת-מודע, כמו מנטרה במדיטציה (מכאן אולי אפשר להבין את היעילות בעונש הבית-ספרי הנודע לכתוב שורות של משפטים חינוכיים).
בכתיבה התרפויטית המילים יכולות להיכתב בכל מיני צורות ואופנים תוך ניצול מגוון האפשרויות שמעניק לנו הדף והעט, הכל בהתאם ליעד הטיפול הספציפי.
יתרון חשוב נוסף לזכות הגרפותרפיה והכתיבה התרפויטית הוא שהטיפול יכול להיעשות בדיסקרטיות מוחלטת בלי בכלל לראות את המטופל וזאת בניגוד לתהליך הפסיכותרפיה. יתרון זה מתאפשר בזכות היכולת של הגרפולוג לאבחן את האדם לפי כתב ידו מרחוק, לתרגל אותו באמצעות האימייל או הדואר ולהבחין בשינויים המתרחשים באופיו כפי שהם משתקפים בניתוחי כתב היד.

לסיום, להלן מספר דוגמאות לשינוי תכונות בעזרת הגרפותרפיה (הדוגמאות לוקות בפשטנות מה ובהחלט נדרשים עוד סימנים והוראות על מנת להגיע לאיבחון ולשינוי אישיותי מוצלח).

מהערכה עצמית נמוכה להערכה עצמית גבוהה
הערכה עצמית נמוכה מתאפיינת בכתב בצורה של כתיבה בכתב קטן וחלש. החתימה תראה גם היא מוזנחת וקטנה.
הגרפותרפיה תתרגל שיפור ההערכה העצמית של הכותב על ידי תרגול חתימה גדולה וססגונית ותרגול כתב גדול וחזק יותר, שבו האותיות עולות יפה לאיזור עליון.

מפסימיות לאופטימיות
פסימיות היא תכונה בעייתית מאחר שהיא גורמת לאדם לאבד תקווה. הפסימיים מאופיינים, בין השאר, בכתב איטי בעל מהלך שורות יורד ולחץ כתב חלש. הוראה גרפותרפית לכתוב במהלך שורות ישר ואפילו קצת עולה, כתב גדול יותר ולחץ כתב חזק יותר תגרום לאדם להסתכל בצורה יותר אופטימית על חייו.

מפסיביות ליוזמה
פעמים רבות אנשים שמגיעים לטיפול, ניחנים בפאסיביות מסוימת בנוגע לפתרון בעייתם. אדם פאסיבי ניחן בדרך כלל בכתב קטן, שולי ימין צרים, אזורי כתב תחתון ואמצעי מקופחים וכתב צר. הנחייה לכתיבה בכתב גדול יותר, תוך הקפדה על שולי ימין מתרחבים, לחץ חזק, אזורים תחתון ואמצעי מפותחים וכתב רחב יותר, יפתחו באדם לאורך זמן, יכולת יוזמה טובה יותר.

ממופנמות למוחצנות
לעיתים קרובות מגיעים לטיפול אנשים מופנמים שחושבים באופן סובייקטיבי לגבי בעיותיהם. אנשים אלו ניחנים, ברוב המקרים, בשולי ימין הולכים וצרים לעומת שולי שמאל רחבים, במרחק קטן בין האותיות מול מרחק גדול בין המילים והשורות ובכתב צר, קטן ולא מחובר.
ניסיון להשפיע על האדם להיות יותר מוחצן ומשוחרר, ישתמש בהנחייה לכתוב בשולי ימין רחבים, בכתב גדול, רחב ומחובר יותר בעל מרחק קטן יותר בין המילים והשורות.


© זכויות המאמר שמורות לעופר בן-חורין.


עופר בן-חורין, גרפותרפיסט וגרפולוג מוסמך, בעל תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית.
מחבר הספר: "לכתוב את עצמך מחדש" - ללמוד לטפל בעצמך ובאחרים בעזרת הגרפותרפיה.
אתר: ניתוח כתב יד גרפולוגי והכוונה מקצועית.
טל': 050-5549987


  http://www.tadmit4u.net