העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 חי ערב
פיתוח חשיבה חיובית
מאת: חי ערב6 שיטות מעשיות לשמור ולטפח גישה חיובית
בשעת משבר או קושי בחיינו


"זה לא כאילו נוצר משבר אחד בחיי, התגברתי עליו ומאז ועד היום מתנהלים חיי באופן חלק ומושלם. החיים הם סדרה מתמשכת של מכשלות ומשברים. נדמה לך שלעולם לא תצליח לדלג מעל למשוכה, אבל אתה עובר אותה".
Amy Tan

כישלונות, משברים, קשיים, מעוררים שני סוגי מכשולים העומדים בינך ובין חלומותיך, אומר Paul Lawrence במאמרו "העז לחיות את חלומך". הסוג האחד הוא משוכות ממשיות כמו למשל: אין לך כסף להשקיע, אין לך קשרים, אין לך מיומנויות, וכו'. והסוג השני הוא מחסומים פסיכולוגיים, אלו הקיימים בראשנו: פחדים וספקות.
מניסיון אישי ומהתבוננות באחרים, ברור שהרבה יותר קשה להתגבר על המכשולים הפסיכולוגיים. אני עצמי, אומר Paul Lawrence, ניסיתי להיעזר בקורסי מוטיבציה וקראתי הרבה ספרי עזרה עצמית בנושא. אם אסכם את מה שלקחתי מהספרים ומהקורסים בנושא במשפט אחד, הייתי אומר שהם אומרים: פשוט לך על זה!
אבל זה לא עבד בשבילי. לא משנה עד כמה רציתי לעצום את עיני ולהעלים את פחדי, לא הצלחתי בכך. ובכנות, נראה לי לא אחראי לא לדאוג לתוצאות צלילה למים לא מוכרים. והוא מציע לנו לשאול את עצמנו בשעת חשש מכישלון: מהו הדבר הכי גרוע שיכול לקרות? ואת זה לשקול מול הרווח הצפוי. בד"כ, כשמציגים את זה ככה, אנחנו נבחר בסיכון ובסיכוי. בהמשך לאותו קו מחשבה, במאמר של Brian Tracy בנושא של חשיבה חיובית, מצאתי שש נקודות מעשיות ומועילות לטיפוח חשיבה חיובית:

1.

כשאתה מוצא את עצמך במצב קשה או בעייתי, במקום להתחיל לטחון מי עשה מה ומי אשם במה, התמקד בשאלה איפה אתה לעומת איפה אתה רוצה להיות ומה אתה רוצה לעשות. צור תמונה מנטאלית בהירה של העתיד האידיאלי הרצוי לך ואז נקוט כל פעולה אפשרית שעולה בדעתך כדי להתחיל לנוע בכיוון הנכון.

2.

התמקד בפתרונות במקום לחזור ולדוש בבעיות. פתרונות מטבעם ממקדים אותך בחשיבה חיובית, בשעה שבעיות מטבע הגדרתן ממקדות אותך בחשיבה שלילית. בשנייה שאתה מתחיל לחשוב במונחים של פתרונות אתה נעשה פוזיטיבי וקונסטרוקטיבי.

3.

הנח שמשהו טוב וחיובי חבוי בכל קושי ואתגר. Norman Vincent Peale , דמות מפתח בתחום החשיבה החיובית אמר פעם "כל אימת שאלוהים רוצה לתת לנו מתנה, הוא עוטף אותה בבעיה. ככל שהמתנה שאתה עומד לקבל גדולה יותר, הבעיה שתקבל גדולה יותר". אם תחפש את המתנה, מובטח לך שתמצא אותה.

4.

הנח שהמצב שאתה ניצב מולו כרגע הוא בדיוק המצב הנחוץ לך כדי להצליח הצלחה מלאה בסופו של תהליך. מצב זה נשלח אליך כדי לעזור לך ללמוד משהו, לסייע לך להשתפר, לאפשר לך להתרחב ולגדול. משפט אחד שעוזר לי כשאני אומר אותו לעצמי במצבים קשים הוא: כל מצב הוא מצב חיובי אם אני מתבונן בו כעל הזדמנות לגדול ולהשיג מיומנויות נחוצות. אי אפשר לומר משפט כזה אם לא חושבים מחשבות חיוביות, אם לא מרגישים הרגשות חיוביות, ואם לא רואים את הפעולות החיוביות שאפשר לעשות.

5.

הנח שכל נסיגה ועיכוב מכילים שיעור שחיוני לך ללמוד. רק אחרי שתלמד את השיעור תהיה חכם ומלוטש מספיק להמשיך ולהשיג את המטרות הגדולות שהצבת לעצמך. בשעה שאתה עסוק בחיפוש אחרי השיעור, אינך יכול לחשוב בו זמנית על הקושי או המכשול. ותמיד תמיד תמצא את השיעור בשעה שאתה מחפש אותו.

6.

כשיש לך מטרה שלא הושגה עדיין, קושי שלא נפתר עדיין, או בעיה שחוסמת אותך מלהגיע לאן שאתה רוצה להגיע, שב עם עט ודף נייר, וערוך רשימה של כל מה שעולה בדעתך שתוכל לעשות ע"מ לפתור את העיכוב. בעודך כותב, יצוצו תובנות חדשות ורעיונות רעננים.


גישה חיובית היא חלק בלתי נפרד מהצלחתך. ששת הפעולות שלעיל יכוונו אותך להשגת מטרותיך, ויחסכו תחושות דאגה, ספק, כעס ופחד.

שמרו לכם את ששת הצעדים הללו. מניסיון שלי, בשעת מצוקה אין כמו מרשם בדוק ונתון שגם עובד. ובשבילי זה עבד, ובגדול.


חי ערב, מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי.
טל: 03-5243649


  http://www.tadmit4u.net