העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 יוסי ריבלין
כרטיסי ביקור - הקשר העסקי הראשון
מאת: יוסי ריבליןפעם כשבני אדם היו נפגשים אחד עם השני, הם היו מראים זה לזה את כף היד. להוכיח שאין להם סכין ביד וכל כוונה לתקוף. עם השנים הם החלו למשש אחד את כף ידו של השני כדי להבטיח במאת האחוזים שלא מסתתרת סכין בכף היד. ומה נותר לנו מן המנהג המשונה הזה? נכון, לחיצת היד. כן כן, טקס לחיצת היד, שהוא הנפוץ בעולם בפגישה בין אנשים הינו זכר לבדיקה ההדדית למי יש סכין ולמי אין. היום אנחנו כבר לא בודקים האם יש סכין.
היום הטקס הוא אחר לגמרי. לחיצת יד ומיד מסירת כרטיס ביקור. כרטיס הביקור הפך לציוד חובה כמעט לכל אדם. ככל הידוע מי שהחל בזה היו היפנים. אנשי עסקים ישראלים שביקרו ביפן בשנות השבעים ותחילת השמונים חזרו משם משתהים מן התופעה. כל לחיצת יד עם איש עסקים יפני, כל היכרות, כל מגע בעצם היה מלווה אוטומטית בטקס מסירת כרטיס ביקור. היו אפילו כמה אנשי עסקים ישראלים שהחלו לפנטז על עשיית כסף טוב מהמצאת מערכת, שתוצמד לכף יד ימין ותוך כדי לחיצת היד תשלוף באופן אוטומטי כרטיס ביקור. כמובן שלא יצא מזה כלום. גם כיום יפן היא המדינה המובילה בעולם בהיקף הדפסת כרטיסי הביקור. בדיחה עסקית בנושא: מה יותר מביך מלהיתקע עם הצטננות קשה ללא כל אפשרות להשיג טישו? להיתקע בסימפוזיון עסקי ביפן ללא כרטיסי ביקור. אתה מרגיש טמבל גמור - כמישהו ששולחים לו כף יד ללחיצה והוא משיב אותה ריקם. חשוב לזכור שכל פגישה עסקית ביפן מזמנת לך כיס מלא כרטיסי ביקור וחשוב להגיע עם כיסים גדולים. אם אתה אדם מסודר כדאי שתבצע מיד בתום הפגישה או הסימפוזיון סדר בכרטיסי הביקור אחרת לא תזכור מי נתן לך מה.

לצורך מאמר זה נסקרו מאות כרטיסי ביקור סקר מקרי ולא מחייב: מה אפשר ללמוד מהם? מנכ"לים של חברות משפחתיות גדולות מעדיפים שכרטיס הביקור יהיה עם לוגו גדול של החברה אך שמם יופיע ללא כל תואר ותפקיד (למה?). מוסכניקים מעדיפים כרטיס ביקור פשוט בדרך כלל בסוג נייר דמוי פלסטיק (שלא ייהרס משמני המנוע) לעתים קרובות כרטיס גדול מן הסטנדרד - כזה שלא נכנס כלל לתוך תיק כרטיסי הביקור (למה?). עורכי דין אוהבים מטבע הדברים כרטיסים מהודרים המעוטרים באותיות קיריליות בצבע אחד. יש את אנשי העסקים הלא פורמליים והקצת מבולגנים שתמיד כשהם מוסרים לך את כרטיס הביקור הם לפני כן יקשקשו בעט על הכרטיס את המספר החדש, התואר החדש שלהם או הכתובת החדשה - במילים אחרות חוץ מהשם הכל השתנה (אז למה לא להזמין כרטיס חדש?). יש את אלו שמעדיפים כרטיס אנכי (המחייבים אותך לשנות את זווית הקריאה של ספר כרטיסי הביקור ב- 90 מעלות). בתחום ההיי-טק תואר ותפקיד זה דבר חשוב מאוד לכן שמו ותפקידו של מוסר הכרטיס תמיד יהיו במרכז הכרטיס לצד כל המספרים והכתובות האפשריות. עצמאים במקצועות חופשיים העובדים בבית כגרפיקאים, מתכנתים, אנשי תקשורת ועוד מעדיפים בדרך כלל כרטיס שבמרכזו שמם הפרטי בלבד או הכינוי שלהם וסוג השירות שהם מעניקים. צלמים אוהבים כרטיסים קריאטיבים בדרך-כלל עם עיטור של עין או מצלמה או איזה קריקטורה מחוייכת.

פסיכולוגית תל-אביבית טוענת אפילו שפיתחה תיאוריה של ניתוח אישיות באמצעות כרטיס ביקור. בבחינת הראה לי את כרטיס הביקור שלך ואומר לך מי אתה. כמובן, שהכוונה לכרטיסי ביקור של אנשים שהיו מעורבים בעיצובם ולא של כאלו שקיבלו את כרטיס הביקור ממקום העבודה.
כך למשל, בעל עסק קטן המעסיק בקושי שלושה עובדים ונותן לעצמו תואר נשיא החברה, הוא קצת מגלומן (ונתקלתי באחד כזה). יש כאלו שדואגים להציב את שמם במרכז הכרטיס עם תואר מפוצץ ויש כאלו שמעדיפים להציב את השם בקטן בצדי הכרטיס למרות שהם המנכ"לים. יש כאלו שמעדיפים כרטיס פשוט ללא איורים וללא ציורים ויש כאלו שיחפשו איורים בומבסטיים. הכי מעצבנים הם אלו שאתה מבקש מהם כרטיס ביקור ומקבל הרצאה בגנות התופעה. אולי הם צודקים אך תוך זמן קצר אתה מאבד את כתובתם ולא יודע איך להשיגם.

כרטיס ביקור מוזר קיבלתי פעם מיבואן אופניים. על כרטיס הביקור שלו לצד פרטיו הופיע תצלום של רוכב אופניים באמצע תחרות כשרופאו בוחן בקפידה את ישבנו תוך כדי רכיבה.
אין ספק שהכרטיסים היפים ביותר הם של המעצבים הגראפיים. כרטיסים מינימליסטים, מעוצבים בטוב טעם ונעימים מאוד למראה. שם המעצב יופיע בצד בקטן ורוב הכרטיס יכיל חלל לבן או איזה רישום אומנותי. יש כרטיסי ביקור שבהם שם החברה הוא איזה משחק מילים או תחכום מילולי אחר וכמובן שכרטיס הביקור יוכיח זאת יפה. כרטיס ביקור שקיבלתי פעם ממעצב גראפי נחשב מאוד ובעל שם בינלאומי היה: ארט דירקטור בכיר ומאייר משאיות. רק אמן מוצלח כמוהו יכול להרשות לעצמו תואר שכזה. מאוד חשוב שהכרטיס יישא את הלוגו שלך, עסקך, יבטא את אופיו ויקשר לדפי הפירמה, לאתר האינטרנט וכיוב'. זו המשמעות של לוגו.

כרטיסי הביקור חשובים מאוד ליצירת קשר עסקי ראשון עם אנשים מחוץ לארגון. חשוב שהכרטיס יכיל את שם החברה, כתובתה, מספר הטלפון של החברה, מספר הפקס', דואר אלקטרוני, אתר אינטרנט, שמו הפרטי של בעל הכרטיס, תפקידו, טלפון ישיר של נושא הכרטיס, וכד'.
בעת האחרונה החלו בעיקר בארצות הברית להדפיס כרטיסי ביקור עם ארבעה צדדים. מעין ספר קטנטן. זה מומלץ במיוחד לכאלו שמחפשים לבלוט ולהעביר בצורה ידידותית הרבה אינפורמציה.

טיפים להכנת כרטיסי ביקור:

button

חשוב להקפיד על גודל סטנדרטי כדי שלא תהיה בעיה להכניס את הכרטיס לספר כרטיסי הביקור או למקום המיועד לו בארנק.

button

במקרים רבים יש כאלו שנוהגים להדפיס פרטים נוספים על צדו השני של הכרטיס. לא מומלץ לעשות זאת אלא במקרים מיוחדים. אנשים לא נוהגים להציץ בצד השני של הכרטיס. מומלץ להדפיס פרטים בצד השני רק אם אתה עושה עסקים סדירים עם אנשי עסקים יפנים. אז כדאי להדפיס מצד אחד את הפרטים באנגלית ומצד שני להדפיסם ביפנית.

button

אנשים רבים נושאים עימם יותר מכרטיס אחד אך מצב זה יכול לזמן סיטואציות מביכות. אם יש לך מספר תפקידים עדיף להדפיס כרטיס ביקור אחד ללא תואר ואם תישאל מה תפקידך בארגון תפרט את התפקיד בהתאם למי ששואל את השאלה.

button

טיפים לכרטיסים מושכי תשומת לב: הדפס כרטיס צבעוני אך לא יותר מדיי. רק כדי לתפוס תשומת לב ולפתות את האנשים. השתמשו בפונט נוח לקריאה. אל תמלאו את כל הכרטיס ביותר מידי פרטים וחומר כתוב. זה נראה המוני ואנשים לא יקראו זאת.

button

טיפים לשימוש נכון בכרטיסי ביקור (למכורים): הצב לעצמך מטרה לחלק 100 כרטיסי ביקור בשבוע כדי להרחיב את חוג מכריך העסקיים; תן כרטיס ביקור יחד עם הטיפ למלצרית; בעת בדיקה תקופתית אצל הרופא אל תאיית את שמך בקול רם - תן לו כרטיס ביקור; גם כשאתה הולך עם כלבך ברחוב קח עמך כרטיס ביקור וחלקו לכל מי שאתה עוצר לדבר עמו; צרף את כרטיס הביקור שלך לכל חשבון שאתה משלם; השאר כרטיס ביקור אפילו בעת קנייה בבית מרקחת בצירוף מילים בסגנון: אני מעצב אתרי אינטרנט ואם תרצו לדעת איך תוכלו לעשות כסף מתחום זה, אשמח לענות. כשאתה מגיע לתערוכות מקצועיות שלשל כרטיסך בכל קערה או קופסא המיועדת לכך; בכל הזדמנות שאתה שומע שיחה בתחום התמחותך תתערב בנימוס ותציע את סיועך וניסיונך וכמובן תן כרטיס ביקור; התנדב להרצות בבית-הספר בו למדת או באוניברסיטה וחלק כמה שיותר כרטיסי ביקור. יכול להיות שמישהו מההורים של התלמידים יזדקק לשירות שאתה מציע. לסיכום: חלק את הכרטיס בכל הזדמנות אפשרית. אולי חלק מהרעיונות נראים טיפשיים אך לא תדע אם הם עובדים או לא עד שתנסה אותם. זכור: מילות המפתח הם הרחבת חוג הלקוחות הפוטנציאליים.

button

וטיפ מסין על כרטיסי ביקור: כרטיסי ביקור שמקבלים מאיש עסקים סיני עדיף לאחוז בשתי ידיים, להתעמק בו ולהגיד כמה פעמים 'הו הו'. לא משחקים עם כרטיס הביקור, לא דופקים איתו על השולחן ולא משתמשים בו כקיסם שיניים. טומנים אותו אחר-כבוד בתיק.

button

ואחרון חביב: אם אתה מגיע לאירוע עסקי ונעמד לשוחח עם מישהו, אל תישאר עימו יותר מדי זמן (ואל תאפשר לו ל'התעלק' עליך). שם המשחק הוא להחליף כמה שיותר כרטיסים עם כמה שיותר אנשים. כמה משפטים, החלפת כרטיסי ביקור ומעבר לאיש הבא.
יוסי ריבלין - תקשורת המונים, יעוץ תקשורת, עיתונות ויחסי ציבור.  http://www.tadmit4u.net