העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 אלי כהן
פינת הניהול ופיתוח המשאב האנושי
באדיבות: אלי כהן, מנכ"ל חברת הדרכה יוצרת פיתוח ארגוני בע"מבמדור זה נפרסם מעת לעת את תשובתנו לשאלה אחת (שתתפרסם ללא פרטים מזהים) מתוך מקבץ שאלות של מנהלים בנושאי ניהול, הדרכה, ופיתוח המשאב האנושי.
הנושא הפעם: כוחו של סיפור אישי


שאלה:
במסגרת עבודתי כמנהלת הדרכה אני מרצה לא מעט בפני העובדים בעסק שלנו על עקרונות של ניהול נכון, שרות ללקוח ועוד. נדמה לי שלעובדים נמאס לשמוע אותי, ואני מבקשת טיפ קטן שיעזור לי להפוך את ההדרכה למעניינת ומשכנעת יותר.

תשובה:
אחד הכלים הבדוקים ביותר להעברת מסרים בהדרכה הוא סיפור אישי רלוונטי המסופר בדרך חיה ומרתקת. הסיפור האישי ימקד את הקשב של המשתתפים, יעביר את המסר בהדרכה, יעצים את החוויה הכוללת ויישאר חקוק בזיכרונם של המשתתפים זמן רב.

כוחו של הסיפור האישי מוכר לנו מאז היינו ילדים קטנים שהקריאו להם סיפור לפני השינה. זאת פיסת מציאות עם ניסיון ולקח כלשהו ההופכת את מציאות החיים למשהו מעניין יותר ופחות מאיים.
למשל: סיפורה של כיפה אדומה המלמד לקח רב עוצמה על תמימות, על לקיחת סיכונים, על עצמאות בגיל צעיר, על התחזות, על יכולת לשאול שאלות חקרניות, על אומץ לב ועוד. למעשה לכולנו יש סיפורים אישיים המקפלים ניסיון חיים כלשהו. כל שיש לעשות הוא ללמוד לספר אותם, ואז כוחם רב יותר מסיפור כיפה אדומה.

איך מספרים סיפור אישי טוב ?
(נשתמש בדוגמה של כיפה אדומה להבנת עקרונות הסיפור האישי)

button

נושא הסיפור ומוסר ההשכל שלו חייבים להיות רלוונטיים לנושא ההדרכה.

button

הסיפור יסופר בתוך לא יותר משתי דקות.

button

הסיפור יכלול את כל הפרטים הרלוונטיים ליצירת תמונה מלאה של הסיטואציה. מתי ? מי ? איפה ? איך ? למה ? ("לפני הרבה שנים, חיה לה בכפר קטנה ילדה קטנה ושמה כיפה אדומה. יום אחד...").

button

קצב וטון הסיפור חייבים להתאים לעלילה (סיפור עסקה: מהיר ותכליתי - בטון דיבור ענייני, סיפור דרמה אישית: איטי - בטון דיבור נמוך וכו') כששפת הגוף מתאימה עצמה לאווירת הסיפור.

button

הסיפור יסופר הן בגוף המספר בקטעים הכלליים ("הלכה לה כיפה אדומה לבדה ביער...") והן בגוף ראשון של כל אדם המככב בו בקטעים הרלוונטיים (שאלה כיפה אדומה: "למה יש לך עיניים גדולות ?"... : "כדי שאוכל לראות אותך חמודה..." ענה הזאב...).

button

גוף הסיפור יסופר ברובו כדו שיח של שאלות ותשובות ("ומה לדעתכם קרה אז ? הופיע הצייד וירה בזאב...! האם בכך הסתיימו צרותיה של כיפה אדומה ? לא ולא...").

button

בסיום כדאי (לא חובה) לומר מה הלקח המתבקש (למשל: ולכן לא כדאי ללכת ביער לבד. וכו'...) או לשאול את המשתתפים מה הלקחים של הסיפור שסופר להם - מנקודת מבטם.spacer dot


אלי כהן, יועץ לניהול, ומאמן עסקי, עומד בראש חברת הדרכה יוצרת - פיתוח ארגוני בע"מ
המתמחה בייעוץ ניהולי וארגוני, בהדרכת מיומנויות ניהוליות ועסקיות, וסדנאות חוויה למנהלים.
טל: 02-5861001, 050-7251251


  http://www.tadmit4u.net