העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 מאיר לירז
התנהגות אסרטיבית ותוקפנות
מאת: מאיר לירזאסרטיביות ותוקפנות

בספרם, "אסרטיביות בעבודה" הגדירו המחברים, קן וקייט בק, אסרטיביות, בנוסח הבא:
* לעמוד על זכויותיך בדרך כזו שלא תפר זכויות של אדם אחר.
* לבטא את צרכיך, רצונותיך, דיעותיך, תחושותיך ואמונותיך בדרכים ישירות, הוגנות והולמות.

לפיכך, כאשר אתה מתנהג באופן אסרטיבי אינך תוקפן. תוקפן פירושו הפרת זכויות הזולת או התעלמות מהן, כדי להשיג את שלך או כדי להשתלט על מצב. התנהגות תוקפנית גורמת לשתי תגובות אנטי-פרודוקטיביות: מאבק או מנוסה. במלים אחרות, תוקפנות מולידה תוקפנות, וזו לא תביא אותך לשום מקום, או היא מאלצת אנשים לסגת בדרך הפוגעת במוראל וגורמת למורת רוח. אם תעורר בקרב אנשים התנהגות מסוג זה, הדבר לא יסייע לך להשיג את מטרתך שהיא - לגרום להם ללכת אתך.

התנהגות אסרטיבית

התנהגות אסרטיבית מעמידה אותך בעמדה ממנה תהיה מסוגל להשפיע השפעה נאותה על בני- אדם ולהגיב כלפיהם בצורה חיובית. הצהרות אסרטיביות:

button

הן קצרות ולעניין.

button

משתמע מהן בבירור כי אינך מסתתר מאחורי משהו או מישהו וכי אתה מדבר בשם עצמך תוך שימוש במלים כגון: "אני סבור כי....", "לדעתי......". דיעותיך הן שחשובות.

button

אינן שופעות בעצות.

button

מוצגות לעתים בצורת שאלה כדי לברר מהן דיעות האחרים ולבחון את תגובותיהם להתנהגותך.

button

מבדילות בין עובדות ובין דיעות.

button

מבוטאות בניסוח חיובי אך לא דוגמטי.

button

מלמדות כי אתה מודע לכך שלאנשים אחרים יש דיעות שונות משלך.

button

מבטאות, בעת הצורך, תחושות שליליות בנוגע להשפעה שמשפיעה עליך התנהגות של אנשים אחרים. הן מבטאות בניסוח בלתי-רגשני ובמונחים עובדתיים את התחושות שמעוררת בך התנהגותם ומצביעות על ההתנהגות שאתה היית מעדיף.

button

מציינות בפני האחרים, בצורה נימוסית אך החלטית, את תוצאות התנהגותם.


טיפול בתוקפנות

אם נתקלת בתוקפנות לעולם אל תגיב בכעס ובשליפה, במקום זה, קח אוויר, ספור עד עשר ולאחר מכן:

button

שאל את התוקפנים בקול רגוע, מה מציק להם.

button

חזור שנית, ושוב, בקול רגוע, על המצב כפי שאתה רואה אותו.

button

גלה אמפטיה עם התוקפנים. הסבר להם בבירור כי אתה מסוגל להבין את נקודת המבט שלהם, אך בו-זמנית הסבר להם בצורה עובדתית כיצד אתה רואה את הפער בין מה שהם חושבים ובין מה שקורה למעשה, לדעתך.

button

אם ההתנהגות התוקפנית נמשכת, ציין את דעותיך ותחושותיך השונות. אולם, אל תקטע את התוקפנים. לעתים אנשים מתבטאים או אפילו צועקים מתוך תוקפנות, כאשר הם מבחינים בכך שהצד השני אינו מגיב באופן תוקפני וכי התנהגותם אינה מובילה אותם לאף מקום.

button

אם כל הדברים לעיל אינם מצליחים להרגיע את הצד השני, עליך להודיע שאתה עוזב את הנושא לזמן מה ותדון בכך שנית לאחר שהרוחות ירגעו.


כישורי השפעה

אסרטיביות משמעה להילחם על עמדתך. עליך להאמין בעצמך ובמה שאתה עושה ולבטא דיעותיך בביטחון עצמי וללא ספיקות. אסרטיביות קשורה בכישורי השפעה. תוכל להשתמש בארבעה סגנונות השפעה:

1. קביעה אסרטיבית - הבהרת דיעותיך.

2. שכנוע - שימוש בעובדות, היגיון ושכל ישר כדי להציג את עמדתך, להדגיש את הנקודות החזקות (יתרונות לארגון או לאנשים אתם אתה בא במגע), חיזוי התנגדויות לכל חולשה אפשרית ופנייה אל השכל הישר של הצד השני.

3. גישור - ציין דיעותיהם של אנשים אחרים. הראה כי אתה מבין למה הם חותרים. גלה הערכה כלפי רעיונות והצעות טובים מצידם ושבח אותם. מזג בין דיעותיהם ובין דיעותיך.

4. משיכה - העבר להם את התלהבותך מרעיונותיך. עליך לגרום לכך שאחרים יחושו שהם חלק מפרוייקט מלהיב.


מאיר לירז, מחבר הספר "המדריך השלם לניהול עסק עצמאי" וספרים נוספים בתחום הניהול והעסקים. אתר: "ניהול עסק עצמאי" - עצות ורעיונות לניהול עסק.  http://www.tadmit4u.net