העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 לימור שיפוני
התמודדות עם מצבי לחץ
מאת: לימור שיפוני"המצב"
למה בדיוק אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים - "המצב"? זו מילה פשוטה שמסכמת לתוכה תמונת אירועים. אבל איכשהו, הפכה המילה הזו לאבן כבדה, למשא גדול. אומרים "המצב" ומיד כבדים פניהם של הנוכחים והם נדים בראשם לאות השתתפות ב"מצב". מה זה נותן? הרבה דברים; תחושת חשיבות ותכיפות, הצדקה לקושי והתחמקות מפתרון פשוט משום שמול "המצב" כנראה שרק פתרון מורכב יכול לעזור ולמי יש כוח לזה. אז תתבוננו רגע סביבכם ותסתכלו על "המצב". עכשיו תוסיפו לזה את התשישות והידלדלות המשאבים של סוף החופש הגדול, תחושת חוסר הוודאות והכעסים בנוגע לעניין הבטחון וניהול המדינה בכלל, התחלת שנת הלימודים וכל ההכנות וההוצאות הכרוכות בכך, הנעה מחודשת של מערכת החינוך שנקשרים אליה עוד הרבה תחומי עיסוק אחרים, התקרבות מהירה של החגים ו.... אני בטוחה שאתם יכולים למצוא עוד כמה רעיונות.

כל העומס הזה בונה לחץ. במצב לחץ אנחנו פועלים ב-50% מן היכולת שלנו. כלומר, לא רק שיש לנו הרבה עם מה להתמודד, אנחנו גם מסוגלים להתמודד רק עם חצי ממה שאנחנו רגילים אליו בדרך כלל והתוצאות בהתאם. אז לכבוד "המצב", הנה כמה רעיונות שיכולים לעזור לכם אם רק תיישמו אותם.

7 דרכים יעילות להתמודדות עם מצבי לחץ

הפכו את הלחץ לידיד קרוב. יש בלחץ גם משהו מועיל מאוד. התגובה הטבעית שלנו ללחץ היא אחת משתיים - התעצמות או התקפלות. ראיתם פעם ספורטאי או אמן במה נינוח לחלוטין רגע לפני תחרות או הופעה? השתמשו בלחץ בחכמה והיפכו אותו לשותף. ברגע שזה חשוב באמת אפשר להשתמש בתחושת הלחץ כדי להפגין ביצועים ממוקדים וטובים יותר.

לחץ מדבק. אנשים לחוצים מפזרים לחץ סביבם ותוך זמן קצר הם מדביקים גם את הסביבה. אם אתם מזהים בחייכם אנשים המייצרים לחץ דרך קבע, הגבילו את התקשורת שלכם איתם. אם יש לכם את היכולת, למדו אותם להתמודד עם לחץ.

העתיקו התמודדות נכונה עם לחץ מאנשים אחרים. במצבי לחץ, יש גם כאלה המסוגלים להתמודד בשלווה יחסית. הם לא מתכחשים או נסגרים אלא נראה שהם יודעים כיצד לנהל את ההתמודדות. לימדו מהם, קחו עצות, שאלו אותם כיצד הם עושים זאת.

נשימה. נשימה עמוקה יכולה להטות תוך דקה את המצב הגופני שלכם. שאפו אוויר לאט, החזיקו בו כמה שאתם יכולים ואז נישפו לאט. כמה נשימות כאלה הן מתנה עצומה למוח.

רכבת המחשבות. רבים מאיתנו מתמחים ביצירת לחץ בתוך עצמם. הם יוצרים רכבת מחשבות של "אם" ו"אולי" ורצים קדימה בסרט שהם יוצרים בראש עד לתחנה סופית שיוצרת תמונה מפחידה ותהומית. הרי רוב הדברים הללו לא באמת יקרו אז למה לדאוג בקשר אליהם? עצרו את רכבת המחשבות כבר בתחנה הראשונה, אל תניחו לה להתגלגל קדימה. שאלו את עצמכם "ייתכן שמשהו ישתבש. מה אני יכול לעשות כדי למנוע זאת?"

לימדו מה "מפעיל" אתכם. מתי אתם נכנסים ללחץ? האם יש מצבים אופייניים לכך? רגעים מסויימים? התנהגויות של אחרים? הכינו רשימה ודייקו ככל האפשר בתיאור. "פחד קהל" הוא דוגמה למצב שמכניס אנשים ללחץ אבל האם כל במה? כל קהל? כל תחום? אם חסרה לכם מיומנות מסויימת או שאתם צריכים תמיכה או משאבים, השיגו אותם. חוץ מזה, יכול להיות שאתם שותים יותר מדי קפה...

אוכל, שתיה, שמחה. חוסר שינה, תזונה לקויה, חוסר תנועה - כל אלה מביאים על הגוף והנפש לחץ וחורבן. כולנו יודעים זאת אבל נוטים להתעלם.

המאמר הזה מכניס אתכם ללחץ? זה נראה לכם כמו המון עבודה? בחרו טכניקה אחת ולימדו אותה על פני חודש שלם. אל תנסו את כל הרעיונות יחד - זה ממש מלחיץ וסביר להניח שתישברו מהר.


לימור שיפוני, אימון אישי ועסקי. אמנות בין אישית™.
מחברת הספר: "סיפורים שעושים את העבודה".  http://www.tadmit4u.net