העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 מאיר לירז
שיפור הדימוי העצמי
מאת: מאיר לירזהמונח "שיפור הדימוי העצמי" רומז שמאחר ודימוי עצמי מנחה את ההתנהגות, אתה יכול לשנותו לפי טעמך. הדימוי החדש הוא הדימוי שאתה עיצבת תוך הוספה והפחתה של תכונות היוצרות הבדלים רצויים.

בסיס התפיסה הוא זה: הדרך בה אנשים רואים את עצמם משפיעה על התנהגותם. עובדה זאת הוכחה במחקרים בהם ילדי בי"ס שנאמר להם שהם חכמים השיגו ציונים טובים יותר מאשר ילדים שראו את עצמם כנחותים מחבריהם.

כמה מומחי ניהול עימם דנו בנושא של שיפור הדימוי העצמי, אמרו, "זוהי דרך ערמומית לחיזוק הבטחון העצמי". אולי, אבל השימוש בדימוי העצמי שלך יכול לחזק אותך מבפנים. אתה תפעל על-פי הנחיות פנימיות שהן מקור אפקטיבי במיוחד.

הזדמנויות ליישום

בתפיסה זאת יכולים להשתמש מנהלים המחפשים שיפור ביכולותיהם המקצועיות ובתוצאות.

דוגמאות:

1. יעל רביד אמורה להיפגש עם הבוס שלה לישיבת הערכה. "אני כל כך גרועה בעימותים כאלה", היא אומרת לבעלה. אולם בלילה שלפני הישיבה היא מתעמתת עם עצמה. "תקשיבי, יעל", היא אומרת לעצמה, "את מבריקה, יודעת לדבר ועובדת טוב. אין שום סיבה שלא תצליחי". שינוי מכריע מתרחש. היא רואה את עצמה לא כחסרת בטחון וזקוקה לעזרה אלא כמישהי שיכולה להתמודד עם הבוס שלה כיריב שווה.

2. המשרד של צביקה גביש תמיד הפוך, והוא יודע זאת. גם מזכירתו יודעת זאת ומנסה לעזור, אך לשווא. "הדבר הטוב ביותר שאני יכול לעשות הוא למנוע מהערימות להתמוטט". מודה גביש. "אני קצת לא מאורגן". כך הוא רואה את עצמו, זהו חלק מהדימוי העצמי שלו. הוא אפילו מפיק הנאה סמויה מההודאה, זה נראה כמו תירוץ לבלגן במשרדו. אי-אפשר לצפות מאדם מרושל שיהיה מסודר.

יום אחד הוא מבזבז שעה בחיפוש אחר תיק שדרוש לבוס שלו בדחיפות. הוא מוצא אותו במגירה העליונה, בו הניח אותו כדי שיישמר. הוא מתעמת עם עצמו: "צביקה אתה מסוגל להיות מסודר כמו כל אחד אחר. אי-סדר הוא פגם". הוא ומזכירתו דנים בסידור מחדש של התיקים והריהוט. בעזרת כמה בחורים חזקים ממחלקת התחזוקה הוא מחליף ארון אחד קטן בשלושה גדולים, ובמהלך הימים הבאים, ערימות המסמכים, כתבי-העת והמכתבים נעלמים לתוך המגירות. הוא מסביר לבוס שלו: "גיליתי שעמוק בתוכי אני מסודר". הבוס מעניק לו במתנה עציץ ותמונה כדי לחגוג את השינוי שחל בו.

איך ליישם

הדימוי העצמי של אדם משקף בדרך כלל תחושות חזרה לילדות. ודימוי זה מתמיד חרף חינוך, נסיון וכישורים ברמה גבוהה שנרכשו עם השנים. תפיסות שליליות עשויות להתמיד גם לנוכח הצלחה והערכה מצד אחרים: מנהל מצליח עשוי לראות את עצמו כילד זנוח, ובאופן זה להגביל את שאיפותיו שלא לצורך.

שיפור הדימוי העצמי אינו אפשרי לכל אחד - יש כאלה המתקשים יותר מאחרים לצאת מהרשמים והטראומות של העבר - אולם העצות הבאות יכולות לעזור:

1. התמקד בדימוי העצמי שלך.
לכל אחד יש דימוי עצמי, אבל אצל חלק מאיתנו הוא אינו ברור או תת-הכרתי. אולם אפשר לגרום לו להופיע על-ידי מתן תשובה לשאלה, "איזה סוג בן אדם אני באמת?".

הבעיה היא שחלק מאיתנו משלים את עצמם ומציירים תמונה חיובית ובלתי-מדויקת של עצמם. קח למשל את דמותו של סקרוג' הקמצן ב"מזמור חג המולד" של דיקנס. הוא חשב את עצמו לאדם שהמין האנושי צריך להיות גאה בו והמשיך בעסקיו והצליח, חופשי מחולשות הנובעות מרגשות. דיקנס עזר לו ולנו לראות את חוסר הערך שבדימוי זה ואת הערך של דימוי לבבי ונדיב.

אחד האמצעים שיסייעו לך בשרטוט הדימוי העצמי שלך הוא הכנת רשימה של תכונות הקשורות לעבודתך, למשל, היכולת לשאת נאומים, כושר שיכנוע, יכולת לעבודת צוות, שיפוט של אנשים, עבודה עם כפיפים, קבלת החלטות וכדומה. ואז דרג כל אחת מהתכונות על סולם של 1 עד 10. הניקוד יפיק דיוקן עצמי חושפני.

2. היה מציאותי.
אינך מחפש דימוי עצמי של סופרמן. יעד סביר יותר יהיה למצוא חלופות רצויות לתכונה אחת או שתיים.

3. חפש אחר גורם מעורר - מצב עכשווי.
לדוגמה, הראשונה מבין שתי הדוגמאות שלמעלה תיארה ראיון מכריע עם הבוס, והשניה את ההבנה של גביש שהוא סובל מחוסר-סדר שכפה על עצמו. במקרה שלך, הלחצים היומיומיים עשויים ליצור משברים שיטופלו באופן הטוב ביותר על- ידי החלפת תכונה זו או אחרת בדימוי שלך. מומלץ לעשות עיצוב מחדש שיהיה ישים למצב קיים.

4. התחל בניגודים הפשוטים ביותר.
במידת האפשר, התמקד בהיבט של הדימוי העצמי שלך שהינו הרחוק ביותר מהאני האמיתי שלך. לדוגמה, יש מרחק גדול בין התפיסה העצמית של יעל רביד לגבי עצמה כביישנית לבין האישה הבטוחה בעצמה ובעלת יכולת הדיבור שהיא היתה באמת. במקרה שלך, תכונות כמו אסרטיביות, דמיון, יכולת מנהיגות ובטחון עצמי לעמוד מול עמית לעבודה הנחוש בדעתו לגרום לך להיראות רע, יוכלו להחליף תכונות הרומזות על חוסר יכולת.

5. שים לב לרגע האמת.
בנקודה מסוימת הדימוי העצמי החדש שלך יעמוד למבחן. היה מודע לנקודה זאת כדי לחזק את נחישותך. המתח שאתה כופה על עצמך יעבוד לטובתך, תופעה אופיינית כאשר אתה מגייס את תגובת הגוף המתוחה לנסיון.


שיפור הדימוי העצמי עובד משום שאתה משתמש במציאות כדי להתמודד עם ההיבטים המיושנים והבלתי-הולמים של הדימוי העצמי שלך. אתה לא תהפוך לאדם שונה, אולם תוכל לשנות את התנהגותך בדרכים רצויות.


מאיר לירז, מחבר הספר "המדריך השלם לניהול עסק עצמאי" וספרים נוספים בתחום הניהול והעסקים. אתר: "ניהול עסק עצמאי" - עצות ורעיונות לניהול עסק.  http://www.tadmit4u.net