העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 לימור שיפוני
הבחירה להגיב או להשיב
מאת: לימור שיפונישערי גן-עדן - סיפור זן
לוחם בשם נובושיג בא לחקואין ושאל: "האם גן-עדן וגיהנום באמת קיימים?"
"מי אתה?" חקר חקואין.
"אני סמוראי," ענה הלוחם.
"אתה?! לוחם?!" צווח חקואין. "מי השליט שיחזיק בך כשומר שלו? יש לך פרצוף של קבצן."
בכעסו העצום הושיב נובושיג את ידו אל ניצב החרב שחגר. אבל חקואין המשיך: "אז יש לך חרב! אני בטוח שהנשק שלך עלוב מכדי לכרות את ראשי."
תוך כדי שליפת החרב הוסיף חקואין: "הנה נפתחים שערי גיהנום!"
למשמע המילים הללו הבין הלוחם את משנתו של המאסטר, השיב את החרב לנדנה וקד קידה עמוקה.
"הנה נפתחים שערי גן-עדן," אמר חקואין.

הבחירה להגיב או להשיב
לבני האדם הוענק כוח הבחירה - זהו אחד הגורמים המבדילים אותנו מבעלי החיים. בכל בוקר אנחנו נקראים להחליט כיצד נבלה את יומנו ונתמודד עם מה שהעולם מזמן לנו. אנחנו בוחרים כיצד ישפיעו עלינו אירועים רגילים ואירועים יוצאי דופן. שפע האפשרויות מבלבל אותנו לעיתים משום שכל בחירה יכולה לעכב או לרומם אותנו. במודע או שלא במודע, אנחנו מפעילים אחד משני אופני בחירה. אנחנו מגיבים (React) או משיבים (Respond).

משום שלמילים יש כוח וחשיבות אתעכב רגע על האבחנה בין תגובה לתשובה. המילה תגובה משמשת לעיתים קרובות לייצוג מענה מסוגים רבים. כאן אתייחס אליה כמילה העברית המייצגת את המונח "ריאקציה" - סוג של תגובה אוטומטית, פעולת שרשרת שאינה עוברת כמעט דרך חשיבה מודעת. המילה תשובה אם כך, מייצגת לצורך העניין מענה בעקבות תהליך מודע של חשיבה ובחירה.

קורה לעיתים שתגובה לא מודעת מצילה אותנו מסכנה גדולה. לעיתים קרובות יותר קורה שתגובה לא מודעת מכניסה אותנו לתסבוכת. אנחנו מוסרים את השליטה במעשינו לגורם חיצוני לנו. איננו יכולים לצפות מהלכים ולתכנן את מעשינו משום שאנחנו עסוקים מדי בהדיפת האירועים החיצוניים. תשובה לגירוי חיצוני מקפלת לתוכה חשיבה, בחירה מודעת והוצאתה לפועל מתוך הבנה. כשאנחנו משיבים, השליטה על האופן בו משפיע עלינו אירוע חיצוני היא בידינו גם אם איננו יכולים לשנות בפועל את מהלך ההתרחשות.

האירועים בחיינו מתחוללים במהירות עצומה ונדמה לעיתים שהקצב רק מתעצם. תמונת המשפחה היושבת לעת ערב על המרפסת ומאזינה בשתיקה נוחה לקולות הטבע נעלמת מן העולם עבור רבים מאיתנו. רובנו חיים במסלול המהיר. המדיה מלאה במאמרים אודות התמודדות עם הלחץ השוחק של החיים המודרניים, בנתונים מדאיגים אודות מחלות-לב, הפרעות רגשיות, הפרעות קשב. איך הגענו למצב בו כל-כך הרבה פרסומות מתמקדות בתרופות לבעיות מעיים, כיב-קיבה, חרדה, דכאון, כאב-ראש ועוד תחלואים כאלה ואחרים?

גם אם האירועים החיצוניים לנו מטרידים ומעמיסים ללא הרף, עדיין יש לנו בחירה - להגיב או להשיב. בתגובה אין מן הלמידה, מן הנסיון, מן המחשבה. משהו בעבר קבע את דרך תגובתנו לאירועים מסויימים ובכל פעם שאירוע דומה מגיח מולנו אנחנו נענים לו ללא חשיבה ולעיתים קרובות מופתעים לרעה מן התוצאות הבלתי-רצויות החוזרות על עצמן. מה שהתאים פעם כבר לא מתאים עכשיו אבל קשה לנו מאוד לעצור לרגע בתוך כל המירוץ המטורף. אנחנו פוחדים לאבד זמן. את הזמן היקר לנו כל-כך אנחנו מאבדים בנסיונות חוזרים ונשנים להיענות לסיטואציה ללא חשיבה. תכנון תשובה לוקח קצת זמן אבל בסופו של עניין הוא חוסך זמן רב ומוליד עבורנו תוצאות ראויות יותר.

אז איך עושים את השינוי? בפעם הבאה שאתם מרגישים שהאירועים מתרגשים עליכם ושאתם עומדים להגיב באופן אוטומטי - עצרו רגע, הבחינו בכך שאתם ניצבים על צומת. הבחירה באיזו דרך ללכת היא בידכם.


לימור שיפוני, אימון אישי ועסקי. אמנות בין אישית™.
מחברת הספר: "סיפורים שעושים את העבודה".  http://www.tadmit4u.net