העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 אורנה ורניק
10 השגיאות הגדולות בקניית מתנות לחג
מאת: אורנה ורניק"איזה יופי שבאתם", צוהלים לקראתכם המארחים בערב החג. באמת, איזה יופי שבאנו, אתם חושבים לעצמכם, חסכנו לעצמנו את הקניות, הניקיונות והבישולים המפרכים. התפקיד היחיד שלנו הוא להביא מתנה.

כדי להפחית מעט מהלחץ הכרוך בארוחת החג, לפניכם עשרת הטעויות הנפוצות שיש להימנע מהן כשמביאים מתנה למארחים בחג.

1. לא מארחים? לא מבשלים! גם אם האורז הדביק של הדודה שלכם נכנס לפולקלור המשפחתי, על תקן תחליף אפשרי לדבק שלוש שניות, ההנחה היא שהמארחים שלכם עבדו קשה למען הצלחת הערב והארוחה. המארחים דאגו לאוכל וליין, התאימו את היין לאוכל ואף עמלו על הקינוח. הבאת מזון נוסף ברגע האחרון, בלי שנתבקשתם או בלי שתואם אתכם, עלולה לגרום לתחושה לא נעימה.

בעיה נוספת - הבשלניות שאוהבות לגנוב את ההצגה על שולחן החג גם אם אינן מארחות. למארחים שטרחו על כל הארוחה זה עלול לגרום לעוגמת נפש. לכן, אם אתם מעוניינים להביא מזון או משקה לארוחת החג, עשו זאת בתיאום מראש עם המארחים או פשוט הביאו יין קינוח - מתנה טובה ובלתי פוגעת.

2. אל תדברו בפרחים. נניח שדחיתם את מטלת קניית המתנה לרגע האחרון ממש ואתם מחליטים להביא במתנה זר פרחים, אותו תקנו בדרך לארוחה. טעות גדולה. המארחים פותחים את הדלת ורואים זר פרחים במקום אורחים. עבור המארחים זו טרחה גדולה מאוד לחפש אגרטל מתאים לפרחים, דקות ספורות לפני תחילת הארוחה, כשיש להם מטלות בוערות יותר.

מי שרוצה להעניק פרחים למארחים, שישלח את הזר ביום הארוחה, כמה שעות לפני, כדי לתת למארחים זמן לסדר אותו בנחת וברוגע, כך שיתאים לבית ולסידור השולחן שתכננו מראש.

3. די למיחזור. אפילו הבדיחות על מיחזור מתנות כבר מוחזרו עד תום, על אחת כמה וכמה המנהג למחזר מתנות. ולמי שכלל לא יודע במה מדובר: שנים רבות היה נהוג לא לפתוח תשורות שהתקבלו לחג, אלא לאפסן אותן ולחכות לשעת כושר להעבירן הלאה, כדי לחסוך את עלויות המתנה. קשר שתיקה נרקם סביב מיחזור המתנות, עד שכמה בונבוניירות מעופשות במיוחד שברו אותו. כיום, עם מגוון עצום של מתנות ומחירים, אין בכך כל צורך. אם קשה לכם להתאפק, ואתם מרגישים שאתם ממחזרים מציאה, תוודאו לפחות שאין בה כרטיס ברכה ישן שמיועד לכם.

4. איפה הפתק? קיומו של פתק החלפה מבטיח שמקבלי המתנה אכן יוכלו ליהנות ממנה. הסיטואציה ידועה ומוכרת: האורחים עומדים בדלת ובידיהם שקית מחנות אהובה עליכם. אתם מצפים להתוודע לתכולת השקית, אך כשאתם פותחים אותה חושכות עיניכם - הפריט רצוי מאוד, אבל הצבע לא נכון או שהמידה לא מתאימה. אם יש פתק החלפה, אין בעיה, אבל אם אין - נתקעתם עם פריט לא רצוי. זיכרו - מתנה בלי פתק החלפה תורמת לתעשיית מיחזור המתנות.

5. למחול ולשכוח. כדאי לזכור שמתנה לחג אינה פעולת גומלין על הצ'ק המצחיק שהמארחים הביאו לילדכם לחתונה, שגם הוא היה פעולת גומלין על זה שלא באתם לבר מצווה של הבן הקטן וכך הלאה. אם אתם מביאים מתנה, קנו ותנו מכל הלב. יכול להיות שביניכם לבין עצמכם אתם שואבים מההתחשבנות סיפוק כלשהו, אבל בזמן אמת, לא נעים להתייצב עם מתנה שארומת חשבונות ישנים נודפת ממנה - לא לנותן ובטח לא למקבל.

6. כל המרבה, אין זה משובח. הכוונה טובה, אין ספק, אבל כשמביאים מתנה גדולה ובומבסטית מדי - במימדיה הפיזיים או בשוויה הכספי - זה רעיון לא כל כך טוב. זה עשוי להביך את המארחים ולהכביד עליהם, בגלל התחושה שביום מן הימים יצטרכו לגמול על המתנה הנדיבה הזאת, למרות שידם אינה משגת לעשות כן. כדאי להביא מתנה פרופורציונלית למה שמקובל בחוג המשפחתי או החברתי שלכם.

7. קנית, ברכת. השקעה קלה בכרטיס ברכה תועיל גם לכם: נניח שבאתם לאירוע שמתארחות בו כמה משפחות. המארחים המותשים לא פתחו את המתנות בתחילת הערב, אלא חיכו לסופו. אם למתנה שלכם לא מוצמד כרטיס ברכה, המארחים עלולים לא לדעת מי הביא אותה. אחרי שהשקעתם מחשבה בבחירת המתנה הנכונה, לא הייתם רוצים שהמארחים שלכם יבלבלו את המתנה שלכם עם מתנה אחרת, שאולי אינה לטעמכם. בנוסף, להביא מתנה בלי כרטיס ברכה זה מאוד לא אישי ומומלץ לצרף למתנה כרטיס ברכה עם הקדשה חמה ולבבית.

8. שלום פיקאסו. אם עוד לא קיבלתם פרס רשמי ומכובד על היצירה שלכם וטרם הצגתם תערוכה בגלריה נחשבת, כדאי שתימנעו מלהביא יצירות שלכם למארחים. גם אם גיליתם בעצמכם מעיינות יצירה חבויים, אותם אתם מביאים בהתלהבות לידי ביטוי בחוג פיסול, ציור, רישום או רקמה אמנותית. ראשית, זה עלול לא למצוא חן בעיני המארחים ולהותיר אותם נבוכים מול הכורח לעטר את ביתם עם היצירה. שנית, לא כולם שחקנים מספיק טובים כדי להעמיד פנים שהיצירה מאוד יפה בעיניהם, וזה עלול להעמיד את כל הנוכחים במצב מביך.

9. לא לדרוך על יבלות. אם אתם ידועים כחסרי טקט, כדאי שתתייעצו לגבי המתנה שאתם מביאים. כמו שלא מביאים מסרק לקירח, לא מביאים ספר דיאטות למארחת מלאת גוף שנלחמת במשקלה. במילים אחרות, לא מביאים למארחים מתנות שעשויות לרמוז או להזכיר להם בעיות שהם מתמודדים איתן בחיי היום יום. בכלל, רצוי להתרחק ככל האפשר ממתנות אישיות ולהעדיף מתנות שקשורות לסביבה הביתית, שכל בני הבית ייהנו מהן.

10. לא בלי מתנתי. עשו לעצמכם טובה, אם המארחים שלכם אומרים לכם שעדיף שלא תביאו כלום, אטמו היטב את האוזניים. מדובר במוקש ידוע שמקורו בתפוצה מזרח אירופית מסוימת. לכן אסור להתבלבל: גם אם המארחים אומרים בנחרצות לא להביא כלום, אות הוא לכם להתחיל לחפש מתנה הולמת, ויפה שעה אחת קודם. שימו לב, המארחים האלה גם יכחישו שהם צריכים עזרה בפינוי הכלים של המנות הראשונות. אולי זה יותר נוח להבין את דבריהם כפשוטם, אבל אל תתפלאו אם לא תקבלו הזמנה בחג הבא.

המאמר פורסם לראשונה בעריכת נופר סיני, הארץ.


אורנה ורניק, יועצת תדמית, מנהלת פורום נימוסים והליכות ב- Ynet.
טל: 052-2333990


  http://www.tadmit4u.net