העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 מאיר לירז
לבוש עיסקי (לגברים)
מאת: מאיר לירזאמנם נכון שאופן הדיבור שלך, שפת הגוף שלך, ההשכלה והרקע שלך הינם כולם רכיבים חשובים בנוסחת ההצלחה, אבל ההערכה של מרכיבים אלה דורשת יותר זמן ובדיקה מדוקדקת. הלבוש לעומת זאת, הוא קנה המידה הראשון והמובהק ביותר שעל פיו יכול זר לגבש שיפוט מיידי שלך.

במאמר זה מפורטת תוכנית מדורגת אשר תאפשר לך לבנות מלתחה המותאמת לאותו צופן הצלחה עיסקי שאינו כתוב בשום מקום אבל עם זאת הוא ממשי מאד. אם אתה שואף להתקדם בעולם העסקים, כדאי שתשקיע בלבוש עיסקי הולם. זכור, המטרה שלך היא להרשים את הממונים עליך, עמיתיך לעבודה ולקוחותיך - לא את קבוצת האוואנגארד של המימסד האופנתי.

בניית מלתחה עיסקית
התחום או הענף שלך, תערובת הלקוחות שלך, האקלים במקום בו אתה חי, האפשרויות הכספיות וקצת הגיון בריא הם הגורמים השולטים בבחירת המלתחה שלך. אולם העיקרון הבסיסי הינו עדיין האקסיומה: "המסורת היא הלבוש ההולם ביותר". נטיה לכיוון השמרני יותר תשרת אותך היטב מבלי להתחשב מה אתה עושה לפרנסתך או מהו מקום המגורים שלך. המתינות המובעת בבגדים שאתה לובש, משקפת מעמד ורקע יציב של המעמד הסוציו אקונומי העליון. עכשיו בוא ונבדוק לעומק את כל אחד מהגורמים התורמים לקבלת ההחלטות במלתחה שלך.

התחום או הענף שלך
המוצר הנמכר על ידי החברה שלך או הענף בו אתה עובד הם גורמים חשובים שיש להביא בחשבון כאשר בונים תדמית עיסקית הולמת. האם אתה מעורב במכירת דבר מוחשי או בלתי מוחשי? האם זהו מוצר יקר או זול יחסית? האם זהו מוצר המיועד לצרכנים רגילים או למשתמשים תעשייתיים? זהו סוג השאלות שאתה צריך לשאול את עצמך כדי להחליט כיצד "לארוז" את עצמך, או להתלבש.

באופן כללי, ככל שלמוצר יש השפעה גדולה יותר על מצבו הכספי, משפחתו או עתידו של הצרכן, כך עליך להציג תדמית רצינית יותר. לדוגמה, אם אתה עובד בענף הביטוח, ניירות ערך או מכירות לאנשי עסקים, עליך להתלבש בבגדים היוצרים רושם רציני: חליפות, עניבות כהות, חולצות לבנות, כחולות או צהובות בהירות. אולם, אם אתה עוסק בשיווק פריט מותרות, נופש או אביזרים חדשניים, אתה יכול לארוז את עצמך באופן חופשי יותר. ז'קטים ספורטיביים, מכנסים נוחים ועניבות פחות רשמיות. התחל לחשוב על עצמך כמוצר ולארוז את עצמך בדרך אשר תשיג את המטרה.

מיגוון הלקוחות
ההשפעה החשובה השניה על הדרך בה אתה מתלבש או אורז את עצמך, היא מיגוון הלקוחות שלך. מהו סוג הלקוחות של החברה שלך או הלקוחות עימם אתה נפגש? מהו הרקע ההשכלתי, המעמד החברתי והרמה הכלכלית של לקוחות אלה? התשובות לשאלות אלו יסייעו לך לקבוע איזו חזות תציג לפניהם - מה "המראה" שיעשה עליהם את הרושם הטוב ביותר.

לדוגמה, אם הלקוחות שלך הם בראש ובראשונה בעלי רכוש אמידים, עליך להתלבש בדרך אשר תאמר שאתה בא מאותו רקע. אם ההופעה שלך רומזת שאתה בא ממעמד סוציו אקונומי נמוך יותר, יהיו לך רק סיכויים קטנים להיות מקובל על הלקוחות האלה וליצור אמון אצלם. באופן דומה, אם אתה עושה עסקים עם לקוחות בעלי השכלה גבוהה במיוחד כמו מהנדסים ומרצים באוניברסיטה, ההופעה שלך צריכה לרמוז על השכלה לא פחותה. שוב, יהא מיגוון הלקוחות שלך אשר יהא, הקדש את הזמן הדרוש לניתוח הלקוחות האלה כדי לוודא שהאריזה החיצונית שלך תמשוך ולא תדחה אותם.

אקלים או מיקום גאוגרפי
האימרה הישנה "ברומא, נהג כרומאי", אינה תקפה תמיד כאשר מדובר בסוכני מכירות של ציוד תעשייתי אלקטרוני או במנהלים המבלים זמן רב בנסיעות. עליך להיות עיקבי בהופעתך גם כאשר אתה יום אחד בתל אביב ולמחרת בצפון הארץ. לבוש שמרני ומחויט הוא קביל בכל מקום.

מצד שני, למרות שלא תשנה את התדמית שלך על ידי התלבשות כמו בני המקום, עליך לזכור שמקומות שונים במדינה הם רשמיים יותר מאחרים. לדוגמה, הסביבה העיסקית בתל אביב מאופינת ביתר רשמיות בלבוש העיסקי מאשר כאשר אתה מבקר באזורים חקלאיים כמו קיבוץ או מושב, ההופעה שלך צריכה להיות מותאמת לנוהג המקומי.

לפני שאתה יוצא לפגישה עסקית, נתח את האקלים והאזור הגאוגרפי בכל הקשור לרשמיות בלבוש העיסקי והקפד לארוז את עצמך בהתאם. אם תלמד את הגורמים האלה ותיישם את מה שלמדת על התדמית שלך (ע"ע תדמית עצמית), תתחיל להבחין שגישה זאת תביא לך יותר אוזנים קשובות, למשך זמן רב יותר - מצד הלקוחות שלך. אמנם התדמית הנכונה לא תעזור לך לסגור עיסקה אם אינך יודע כיצד לנהל את המכירה, אבל היא תגרום לך להראות אמין יותר ללקוחותיך הפוטנציאליים. כאשר אתה מתלבש באופן ההולם את הלקוחות עימם אתה נפגש, תשים לב שהם מברכים אותך בחמימות רבה יותר ומתייחסים אליך כאל ידיד ולא כאל עוד סוכן מכירות או מנהל בעל לשון חלקלקה. אתה תמצא את עצמך מוזמן לבתיהם לפגוש את המשפחה, למפגשים החברתיים שלהם כדי לפגוש את החברים. אולם לעולם לא יזמינו אותך למקומות אלה אם תמשיך ללבוש את אותם בגדים המבדילים אותך מהשאר וגורמים לך להראות שונה.

שיקולים כלכליים
שאל את האדם הממוצע מדוע אינו קונה חליפה איכותית אחת לשנתיים (זה המינימום), והוא כמעט תמיד ישיב לך, "אינני יכול להרשות זאת לעצמי". אתה שואל, "מדוע?" והוא אומר, "לא מזמן רכשתי מכונית בשווי 30,000$, טלביזיה צבעונית חדשה בשווי 5000$ ופקס נוסף לבית ב1000-$". הוא שוכח שכל סמלי המעמד האלה אינם באים עימו למשרד או למשרדו של הלקוח. הדבר שהוא כן לוקח עימו למשרד כל בוקר הם הבגדים. למעשה, המלתחה שלו היא סמל המעמד הראשון שלו בעסקים, התחום היחיד בו יש לו שליטה מלאה. הגיע הזמן שרוב הגברים השאפתניים יסדרו מחדש את סולם הקדימויות שלהם ויחליטו האם הם משקיעים כסף בדברים שיעזרו להם לעשות עוד כסף, או משקיעים בדברים שרק מוציאים כסף מחשבון הבנק שלהם ללא הבטחה לתמורה.

התחל לחשוב במונחים של "השקעה בבגדים". כאשר אתה קונה בגדים לעסקים, אתה משקיע בעתיד. אתה מסייע לעצמך להצליח. לפיכך, עליך תמיד לקנות את הטוב ביותר שאתה יכול להרשות לעצמך. כאשר אתה רוכש פריט לבוש עיסקי, חשוב תמיד במונחים של עמידות וגיוון: כמה זמן יחזיק הפריט הזה מעמד ובאיזו תדירות אני יכול ללבוש אותו?

יש מספר דרכים בהן תוכל למתוח את השקלים המוקצבים לרכישת מלתחה ועם זאת לקנות בגדים יקרים ואיכותיים. לדוגמה, שתי החליפות הראשונות שלך צריכות להיות סולידיות - ללא פסים או משבצות. בנוסף, עליך להקפיד שהחליפות הסולידיות האלו ישתייכו לאותה משפחת צבעים של האביזרים השונים (חולצות, עניבות, חגורות ונעלים) שאתה קונה כדי ללבוש עם אותן שתי חליפות. אז תוכל לשנות רק את האביזר ולגרום לשינוי דרמתי בלבוש. מאחר והאביזרים ניתנים להחלפה, אתה יכול להשיג את משך הלבוש הגדול ביותר מבלי שמישהו יחשוד שיש לך רק שתי חליפות. על אחת כמה וכמה אם החליפות שלך כהות. חליפות כהות ניתנות לגיוון רב יותר משום שאפשר ללבוש אותן ביותר דרכים שונות.


מאיר לירז, מחבר הספר "המדריך השלם לניהול עסק עצמאי" וספרים נוספים בתחום הניהול והעסקים. אתר: "ניהול עסק עצמאי" - עצות ורעיונות לניהול עסק.  http://www.tadmit4u.net