העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 יאיר מרטון
תדמית אישית
מאת: יאיר מרטוןמה זה בעצם תדמית
תדמית היא בעצם דימוי אדם או ארגון המצטייר בעיני אחר, הרושם שאדם עושה על המתבונן בו. הדימוי במהותו הוא אינסטינקט, והרושם שאחרים מקבלים הוא כתוצאה של כל מיני סימנים חיצוניים שהאדם מקרין: לבוש, דיבור, שפת גוף. התדמית יכולה להיות זהה לדמות אותה היא משקפת, אך בימינו לעיתים קרובות יש פער ביניהן עקב נטייתם של אנשים לעסוק בעיצוב התדמית, וביצירת הרושם אותו הם מבקשים להציג בפני אחרים, כאשר המטרה היא ליצור רושם חיובי ולהעביר את המסר בצורה אפקטיבית. בכל אלה אנו נתקלים בחברה, בעסקים ובפוליטיקה, ולכן האינטראקציה יכולה להתרחש בתקשורת בין אישית פנים מול פנים או מול המדיה. שליטה בתדמית האישית היא קודם כל מודעות לעצמך ולגוף שלך. במילים אחרות, הזהות העצמית שלנו נבנית על ידי הסובבים אותנו, לפיכך כדי שנוכל לבנות תדמית חיובית ולהרגיש נוח עם עצמנו עלינו להתייחס בכבוד לאחרים ולדאוג שגם הם ירגישו בנוח בנוכחותנו, דבר שאנו הישראלים חוטאים בו - אנו מפגינים חוסר כבוד אחד כלפי השני אם ברחוב, בכביש, במשפחה, בין חברים, כלפי מבוגרים, בבתי הספר, בתור לבנק או לקופת חולים, תמיד נרצה לקבל יחס הוגן ומכובד שלא יעקפו אותנו בתור או יחתכו אותנו בכביש, אך האם אנו בודקים את עצמנו? האם אנו לא עושים את זה לאחרים? בעצם לעיתים אנו דורשים מאחרים מה שאנו לא דורשים מעצמנו.

עבודה על התדמית האישית שלך היא בעצם עבודה על המודעות שלך לעצמך, על השליטה העצמית ועל בניית ביטחון ונוכחות ביחס לסביבתך. כל אלה מתחילים מהדברים הקטנים והפשוטים, כמו: חיוך, מענה לטלפון וברכת בוקר טוב, מתן תשומת לב למתדלק בתחנת הדלק או לירקן השכונתי שלנו, חשבתם פעם מהן האלטרנטיבות? להיכנע לעצבים ולצעוק על נותנת השרות הטלפונית התורנית או לנסות להיות סבלני להתאפק ולהיות אדיב או מנומס? תנסו ותראו - מנומס מנצח בגדול. בעצם אנו נתקלים בצורך לתדמית חיובית במציאות היומיומית מבלי להבין שהתשובה מונחת לפנינו - מנהל טוב, רופא טוב, עו"ד טוב, פקיד, תלמיד, מורה, בעצם כל מי שלוקח חלק בחברה. פשוט כי תדמית חיובית תביא אותו למיצוי גבוה יותר, סיפוק, עמידה מול אתגרים, איכות חיים גבוהה יותר עם הרבה פחות מתח וכעסים, סביבה נוחה ובריאה יותר וחשוב מכל אושר.

שפת הגוף חשובה מאוד, כי היא בונה את הרושם הראשוני ואת הנוכחות שלך, היא בעצם הדבר הראשון שנתקלים בו ועל פיו החברה שופטת אתנו, אם ניכנס לחדר שפופים ונבוכים כשאנו מפגינים חוסר ב יטחון, כך יתפסו אותנו, אך אם נכנס זקופים, בעלי ביטחון, נכריז שלום לכולם בכניסתנו, נסב את תשומת לב הנוכחים וכך ניתפס בצורה חיובית וטובה, דבר שמזמין אנשים וגורם להם לרצון להיות בחברתנו, להקשיב לנו, כך נוכל להבליט כריזמה ומנהיגות.

חשוב שנדע שלא תמיד יש צאנס שני לרושם ראשוני. דברים אלה מרכזיים במיוחד ביצירת קשרים חדשים. כלומר, עבודה על תדמית חיובית יכולה לעזור לאדם לפתח מודעות לדברים שעד עכשיו לא שמנו לב אליהם, אבל הם אלה שהשפיעו על תפיסתך את עצמך ועיצבו את יחס האחרים אליך. התדמית שלנו מלווה אותנו כל חיינו, היא זו שבונה אותנו, וגם זו שיכולה להרוס אותנו. במילים אחרות, הרושם שאנו מותירים בסביבתנו הוא זה שיקבע מי אנחנו וכיצד יתייחסו אלינו. לכן, נוכחות שמלווה בקור רוח ובאדישות תוביל לבידוד חברתי, ואילו אדם שיודע להשרות נינוחות ואנרגיה חיובית על סביבתו יזכה באמפטיה ובקבלה. רובנו איננו מודעים לאנרגיה שאנו יוצרים סביבנו, אבל כולנו נמשכים לאנשים שיודעים לעורר בנו הרגשה טובה ורצון להתרחק מ"אנרגיות רעות".

כלי התדמית, יכול לעזור לנו ליצור חותמת אישית שהיא בלתי נשכחת וייחודית. כלומר, אם נדע לבנות את עצמנו באופן שיוערך על ידי סביבתנו, נרגיש טוב עם עצמנו ונשיג שינוי חיובי בחיינו.

מתי בפעם האחרונה שאלתם את עצמכם?
  האם אתם מתחילים את היום בחיוך ומסתכלים על החיים בצורה חיובית?
  מה אתם מקרינים לסביבתכם ואילו תגובות אתם מקבלים חזרה?
  האם אני ביום רע ומסוגל להתעלות על עצמי ולהפוך אותו ליום טוב?
  קבלתם תגובות חיוביות? כיצד הגבתם? כיצד תנצלו אותן לבניית ביטחונכם האישי?
  האם אתם חיים בהרגשה שאתם מסוגלים ליותר אך השלמתם עם מקומכם בחיים?
    או האם אתם חובקים הצלחה ומרגישים טוב ביחס לעצמכם ולסביבתם?
  האם הייתם רוצים לבנות נוכחות חזקה יותר ולהותיר רושם רב יותר על סביבתכם?
  כיצד אתם מתנהגים כלפי מבוגרים? מתי פעם אחרונה עשיתם מעשה טוב למען אחרים?

תהיות אלה ואחרות פונות לאנשי עסקים, לאנשי ציבור ולפוליטיקאים, שמעוניינים לשדרג את הופעתם ואת נוכחותם ולהעביר מסר חזק יותר לציבור. מצד שני, גם בני נוער, פנויים ופנויות ומחפשי עבודה זקוקים לרושם ותחושת הביטחון ביחס לסביבתם. כך רק אם נרצה, נוכל לשלוט במה שאנו מקרינים לסביבתנו ולבנות דימוי טוב יותר לעצמנו.

מי צריך תדמית חיובית?
  מתבגרים יכולים להנות משיפור הביטחון העצמי שלהם וההופעה החיצונית שלהם.
  אנשי עסקים ופוליטיקאים יכולים לשדרג את הנוכחות שלהם.
  מרצים יכולים ללמוד להעביר את התכנים שלהם בצורה יותר אפקטיבית.
  אנשי מכירות יכולים ללמוד טכניקות להתמודדות טובה יותר עם לקוחות ולהגדיל את המכירות
   שלהם.
  אנשי ציבור ופוליטיקאים יכולים ללמוד להופיע בצורה טובה יותר באמצעי התקשורת ולהעביר את
   המסרים שלהם בצורה יותר משכנעת.
  פנויים ופנויות יכולים להגדיל את הסיכוי שלהם למצוא בן / בת זוג פוטנציאליים.
  מחפשי עבודה ומובטלים יכולים להכין קורות חיים טובים יותר ולעמוד בצורה טובה יותר בראיונות
   עבודה.
  מסעדות ועסקים אחרים יכולים לשפר את השרות שלהם מול הלקוחות ובכך להגדיל את מספר
   הלקוחות המרוצים ואת ההכנסות שלהם.

העיסוק בתדמית נוגע כמעט בכל פן בחיינו, ורק אם נביט סביבנו נבין שהכוח לשנות טמון בנו וברצון שלנו להקרין הצלחה וסיפוק בכל עת.


יאיר מרטון, איש יחסי ציבור יועץ תדמית ותקשורת. MPR.
טל: 054-7620667, 03-5464233


  http://www.tadmit4u.net