העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 אלעז יוסף
חמשת כללי הדיאטה לאנשים עסוקים
מאת: אלעז יוסףישנם אוכלוסיות רבות של אנשים שחיים בקצב מהיר וחסר מנוחה. בעלי מקצועות חופשיים, אנשי קרירה, בעלי עסקים ומנהלים נמנים עם אוכלוסיות אלו.

קצב החיים המסחרר גורם לנו לעיתיים רבות להזניח את בריאותנו. אין זו תופעה נדירה לראות מנהלים או אנשי עסקים שסובלים מעודף משקל רב, כושר גופני לקוי ,בעיות של כולסטרול וסוכרת ובעיות עיכול שונות ומגוונות.

במקרים רבים אנחנו לא מקיימים סדר יום תזונתי קבוע: אנחנו אוכלים בישיבות את מה שמגישים לנו, אנו אוכלים תחת לחץ ובהיסח הדעת ואף במקרים מסוימים אנחנו גם שוכחים לאכול ועדיין עולים במשקל!

השילוב של אי קיום שגרה תזונתית קבוע, לחץ מתמיד בעבודה, חוסר זמן לביצוע פעילות גופנית גורם לנו לחלות במחלות רבות שניתן ואף מומלץ להימנע מהם באמצעות מספר שינוים קלים שנכניס לשגרת יומנו.

1. "אין לי זמן לפעילות גופנית"

משפט מאוד מפורסם שנתקלתי בו לא פעם אחת כאשר אנשים שהתענינו בשירותי הייעוץ ואימוני הכושר שלי השתמשו בו.

האם זה תירוץ?

לא. כפי שכולנו יודעים סדר היום העמוס, ניהול העסק או ניהול הקרירה במקביל לחיי המשפחה אכן אינם משאירים לנו זמן רב לפעילות גופנית.

כמובן שאין לוותר על פעילות גופנית אבל הפתרון צריך להיות מותאם לסדר יומך העמוס. לדוגמא:

* שלב פעילות גופנית בסדר יומך מבלי להקדיש לכך זמן ספציפי שמהווה משאב בעל ערך עבורך. ניתן לעלות למשרד במדרגות ולא במעלית, לחנות את הרכב מעט יותר רחוק על מנת שנרוויח עוד 10 דקות של הליכה, בצעו תרגילי כושר במקביל לביצוע מטלות נוספות (למשל: כיווץ והרפיית שרירי הבטן במהלך ההמתנה לקופה בסופר), שחקו עם ילדכם בזמן הפנאי שלכם משחקי תנועה כמו תופסת או כדורגל. למעשה שילוב של שינוים קטנים בסדר יומך יכולים להוות שינוי ענקי לבריאותך לכן הימנעו מלזלזל משינוים אלו.

* קבעו מטרות ריאליות - אנו כאנשי קרירה מונעים מעצם קביעת מטרות ועל כן קביעת המטרות תאפשר לכם לעורר את המוטיבציה הטמונה בכם לביצוע פעילות גופנית. קבעו שעד תאריך מסוים אתם עולים את מדרגות המשרד ללא מאמץ ונשימת יתר, שאתם מסיימים הליכה של 30 דקות בקצב מהיר או אפילו שאתם מצליחים למשך חודש שלם לשריין לעצמכם זמן להליכה ספורטיבית לפחות פעמיים בשבוע.

* ותרו - גם לאנשים העסוקים ביותר יש את היכולת למצוא לעצמם זמן לפעילות גופנית. כפי שכבר ציינתי המשפט "אין לי זמן" נכון אך הוא נכון לפי סדר יומך הנוכחי. שינוי סדר יומך יאפשר לך גם למצוא זמן לפעילות גופנית. שינוי כרוך בוויתורים: אפשר לוותר על שעת שינה על מנת לבצע הליכת בוקר לפני שהילדים קמים, אפשר לוותר על אכילה במסעדה בהפסקת הצהריים ולהחליפה באימון קצר בחדר הכושר וארוחה קלה מייד לאחר מכן, אפשר לקצר את מנוחת השבת ולצאת לפעילות גופנית משותפת לכל בני הבית ואפשר גם לפעמים לצאת קצת יותר מוקדם מהעבודה ולהקדיש שעה לעצמך ולבריאותך.

* בצעו אימוני כושר אישים - מסגרת כזו תחייב אתכם להקדיש זמן לפעילות גופנית ולבצע אותה!
התייחסו לאימון הכושר האישי כפגישה שנקבעה מראש ועל כן שלבו אותו בלו"ז השבועי שלכם. ישנם כאלו שיתקשו לבצע את השינויים שניתנו קודם לכן ועל כן אימון כושר אישי יחייב אותם לבצע את השינוי. יתרונו של האימון האישי טמון במסגרת המחייבת, בליווי ובתמיכה וביכולת להגיע להצלחה מרשימה בזמן קצר שכאמור מהווה משאב יקר.

2. "אני לא אוכל הרבה ואני עדין משמין"

יכול להיות שהמשפט אכן נכון ואינך אוכל ואתה עדין משמין.

למה?

* אי אכילה מסודרת ודילוג על ארוחות גורמת לגופנו להאט את תהליך חילוף החומרים משום שהוא אינו עסוק בתהליכי עיכול של מזון. התוצאה היא גוף שאינו מבזבז קלוריות רבות ועל כן גוף שמן יותר. הפתרון האידיאלי לאכול כל שעתיים עד שלוש שעות ארוחות קטנות, קלות ומזינות. אכילה מתוזמנת תגרום לנו לשרוף יותר קלוריות ותמנע מאיתנו להשמין.

* דילוג על הארוחות גורם לרמת הסוכר בדמך לרדת ולכן ברגע שאתה מגיע הביתה גופך מאותת שהוא צריך סוכר באופן מידי ודחוף. הפתרון שהגוף זקוק לו ברגע זה הוא סוכר פשוט וזמין שנמצא בממתקים, מאפים ובצקים. למעשה נוצר מצב בלתי רצוי לחלוטין מבחינה תזונתית: לאורך כל היום לא אכלנו ופגענו בחילוף החומרים (למרות שאנחנו חושבים שהתהליך רק מסייע לדיאטה) ואילו בערב אנו מפצים על כך בארוחות כבדות, עתירות קלוריות, משמינות ולא מזינות.

* במקרים רבים אנחנו מנשנשים במהלך היום ואנחנו לא מחשיבים את הנשנוש באכילה. אנחנו טועמים בישיבת הצוות, אנחנו שותים בפגישה עסקית, מנשנשים במהלך קריאת העיתון בהפסקת הצהריים וכך הלאה. מצחיק שבסוף היום אנחנו מצליחים לשקר לעצמו שלא אכלנו הרבה במהלך היום ולכן מותר לנו לאכול כיד המלך בלילה כשאנו חוזרים הביתה.
הפתרון המומלץ טמון במודעות למה שנכנס לנו לפה. גם כאשר אתם מנשנשים בחרו את המזון הבריא ביותר שאתם יכולים לאכול, אכלו אותו לאט, אכלו ללא היסח דעת (לא לקרוא עיתון, לא לראות טלוויזיה ולא לשוחח עם הפרטנר לעבודה). אכילה מודעת תאפשר לכם לאכול מעט יותר, לשבוע מהר יותר ולעיכול תקין יותר. ישנם כלים נוספים שיאפשרו לכם לאכול אכילה מודעת - אחד מהכלים המומלצים ביותר הוא רישום יומן אכילה. תעדו כל מזון שאתם מכניסים לפה, רשמו כמויות וזמן אכילה. במקריים רבים תופתעו לגלות שאתם אוכלים פחות מכפי שצפיתם בשל הרישום ביומן האכילה.

3. "אני לא יכול להימנע מלאכול בישיבה / פגישה"

כן. ללא ספק חייו של מנהל, בעל עסק או איש קריירה כרוך בפגישות עסקיות ובישיבות עבודה רבות. במקרים רבים המפגשים הללו כוללים אוכל רב שאינו מזין ובריא.

* הפתרון האידיאלי הוא לבחור את המזון הבריא ביותר ולאכול ממנו מעט ובצורה מודעת. בפגישה עסקית בבית קפה נבחר את סלט הירקות דל הקלוריות בתוספת מנה חלבונית כמו טונה או ביצה, במסעדה נבחר דג או מנת בשר רזה וסלט ללא תוספת מיותרת של פחמימות ובישיבת הצוות נסתפק בשתייה חמה בלבד. אם אתם המנהלים ויש ברשותכם לקבוע את התפריט המוגש, שלבו מזונות בריאים כמו ירקות, פירות ופירות יבשים.

* נסו להיפגש לפגישה עסקית תוך כדי הליכה ספורטיבית ולא במסעדה ונסו למצוא שיטות אחרות ומקוריות לפתרון הבעיה. הפתרון טמון בכוח הרצון שלכם לשנות את בריאותכם.

כל שינוי אפשרי אך ורק אם יש בכם את הכוח הפנימי לכך.

4. "אין לי זמן לספור קלוריות"

אין צורך לספור קלוריות, אין צורך להתעסק עם הדיאטה והמזון בכל רגע פנוי. ההיפך הוא הנכון - ככל שנצטרך להשקיע פחות מאמץ בדיאטה כך יעלו הסיכויים שאכן תהליך ההרזיה שלנו יצלח.

* זנחו את ספירת הקלוריות המטרידה ועברו לתזונה בריאה שכוללת מרכיבים בריאים (ולא משנה מה כמות הקלוריות בהם): אבוקדו, שקדים, אגוזים, דגים, אורז מלא, פסטה מקמח מלא, קטניות כמו עדשים או שעועית, לחם מקמח מלא, מים, פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, בשר רזה ועוד. המעבר ממזונות מעובדים ומלאי קלוריות למזונות טבעיים (גם אם הם מלאי קלוריות) יאפשר לגוף לקבל שפע של וויטמינים ומינרלים שיגרמו לגוף להגיע לתחושת שובע מהירה יותר וכך יסייעו לתהליך ההרזיה.

* החליפו את השתייה המוגזת והאלכוהול במים ובחליטות צמחים שמסייעות לעיכול ולהרזיה. חליטות מומלצות לדיאטה ועיכול: מליסה, לואיזה, גדילן, שן ארי, תלתן אדום, שומר, אניס, הל וקמומיל.
המעבר לשתייה של חליטות ומים יסייע לחסכון קלורי, הרזייה והגברת קצב חילוף החומרים של הגוף.

* החליפו את הרטבים מלאי הקלוריות כמו המיונז, רוטב אלף האיים והקטשופ בתבלינים. הוסיפו לכל מאכל במקום אותם הרטבים או במקום המלח תבלינים כמו כורכום שמסייע לניקוי הכבד ולנטרול רעלים שמצטברים בגוף, זעתר ואורגנו שנחשבים כמשמידי חיידקים ווירוסים, ג'ינג'ר שמסייע לעיכול תקין, קינמון שמשפר עיכול ומאזן רמות סוכר בדם ובתבלינים רבים ונוספים. השינוי הקטן הזה יגרום לכם לרווח כפול: האחד - חסכון קלורי שיסייע לירידה במשקל והשני - סגולות רפואיות רבות ערך שמתקבלות מצריכת התבלינים.

* גשו לאיש מקצוע שיעזור לכם לבנות תפריט תזונה לירידה במשקל שמותאם לבריאותכם ולסדר יומכם. במקרים רבים תצליחו לבצע את השינויים הקטנים בתזונתכם ותעברו לתפריט בריא יותר אך המשקל עדין לא ירד. במקרים כאלו מומלץ לפנות להכוונה מקצועית שתאתר את הסיבות לחוסר היכולת לרדת במשקל ותכוון אתכם לתזונה שמותאמת לכם לצורכי הרזייה ושיפור הבריאות.

5. "קשה לי לוותר על מאכלים טעימים ועתירי קלוריות"

אין צורך לוותר על מאכלים טעימים גם אם הם עתירי קלוריות. דיאטה נכונה שיכולה להחזיק לאורך זמן היא דיאטה שבה אנו מרגישים שאיננו מוותרים אך יחד עם זאת אנחנו מצליחים לשלוט בכמויות.

* הרשו לעצמכם יום בשבוע שבו מותר לכם לאכול את המאכל האהוב עליכם. במהלך שאר ימות השבוע השתדלו לשמור על תפריט תזונה בריא ומאוזן. חריגה בארוחה שבועית אחת בלבד לא תזיק לתהליך הירידה במשקל, אפשר להגיד שחריגה שכזו אף תעזור לנו לשמור על מסגרת דיאטטית ועל מוטיבציה לשמור על תזונה בריאה.

* גם אם אכלתם מאכל טעים ועתיר קלוריות זכרו שתמיד ניתן להפוך את אותו מאכל למאכל בריא יותר ועדיין טעים. הכינו פיצה או מאפים מקמח מלא, השתמשו בממתיקים צמחיים במקום סוכר, הוסיפו שמן זית או טחינה במקום מרגרינה או חמאה, השתמשו בממרח חרובים במקום שוקולד, החליפו את הפיצוחים באגוזים והחליפו את הממתקים בפירות.

* השתמשו בכוח המחשבה שלכם שיעזור לכם להתמודד עם פיתויים וצורך במזון עתיר קלוריות. ציירו בדמיונכם את המראה שלכם לאחר שתשילו ממשקל גופכם את הקילוגרמים העודפים. חרטו את התמונה בדמיונכם והיזכרו בה בכל רגע שבו אתם עומדים בפני פיתוי. התמונה תסייע לכם להיזכר במטרה האמיתית שלכם ותעזור לכם להימנע מאכילה בלתי רצויה.


אלעז יוסף, נטורופת, תזונאי ומאמן כושר אישי.
הבעלים של קליניקה לרפואה משלימה: "בריאות מהטבע".
טל': 077-4322694, 054-4839681

© כל הזכויות שמורות  http://www.tadmit4u.net

spacer שפת הגוף