העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
העיתון האלקטרוני לתדמית ושפת גוף
 אורי שקד
איך אתה מדבר? הרגלי דיבור מעצבנים במיוחד
מאת: אורי שקד"חשוב כאדם חכם, דבר כאדם פשוט" / אריסטו

ידוע כי למראה החיצוני ישנה השפעה עצומה על הרושם שמשאיר האדם. אנו קולטים את האחר באמצעות הופעתו החיצונית וממהרים לגבש דעה נחרצת עליו, אישיותו, התנהלותו בחיים, רמת האינטיליגנציה שלו ופרמטרים אישיותיים נוספים אשר נקלטים באמצעות חוש הראייה שלנו, עוברים קלט ועיבוד קוגנטיבי ומתקבעים בתת-מודע שלנו והופכים ומתאימים את עצמם ל"מפות המציאות" שלנו, אותן "מפות" אשר קובעות את תפיסתנו את העולם בעקבות חוויות עבר שלנו, ניסיונות והתנסויות ופרמטרים נוספים.

מחקר הראה כי ב"פגישה עיוורת" בין גבר לאישה, האישה קובעת את דעתה על הגבר שלמולה ב-שלוש השניות הראשונות. שלוש שניות. זהו. באותן שלוש שניות "חווה" האישה את הגבר דרך מראהו החיצוני ותהליכים לא מודעים הנובעים מאזורים שונים בתודעתה התופסים מקום של שליטה בקביעת דעתה על הגבר שלמולה. דימיון, אפילו אם הוא סמוי לעין בלתי מזויינת, בקווי הפנים לאביה או לגבר שאיתו הייתה במערכת יחסים משמעותית בעבר, גובהו של הגבר (הסטטיסטיקה מראה כי לגברים גבוהים קל יותר מבחינות רבות, חברתית ומקצועית ולאוו דווקא בהחלפת נורות, היות והם נתפסים כמנהיגים, אנשים "בולטים"), צורת עיניו (האם הן "עיניים טובות" או שמא יש לו גבות מחודדות הנוטות כלפי פנים - דבר המעיד על אופי מרושע בתפיסה שלנו ועפ"י תורת הפנים הסינית) ושאר מאפיינים פיסיולוגיים נוספים יגרמו לאישה שלא במודע לחרוץ את דינו של "הנאשם" שמולה.

אותו מחקר מראה כי ל"נידון" ישנן 45 דקות בלבד לנסות ולתקן את הרושם הראשוני האומלל שהשאיר, שלא בכוונה לרוב, ע"י שיחה. וזהו נושא המאמר הזה - איך אתה מדבר?
אמנם למראה החיצוני השפעה רבה על התנהלותנו בחיים, ובעיקר להתנהלות האנשים שמולנו, אולם ישנה חשיבות עצומה לניואנסים הווקאליים בהם אנו משתמשים. צורת הדיבור שלנו, מאניירות בלתי מודעות שאנו משתמשים בהם בעת שיחה, יכולת הקשבה ומענה עשויות להרחיק ולקרב אלינו אנשים. זיכרו - לא רק תוכן הדברים הוא הקובע! צורת העברת המסר וקבלת המסר מהאחר היא זו אשר תקבע את טיב האינטראקציה הבין-אישית. על מנת לחזק טענה זו אני מביא תוצאות סקר גאלופ* לגבי הרגלי דיבור מעצבנים:

ניתן להבחין מהסקר כי בראש טבלאת הרגלי הדיבור המעצבנים צועד בגאון ההרגל לקטוע את דברי האחרים. האם גם אתם נוהגים לקטוע את דברי האחרים ולא טרחתם לפתח תרבות הקשבה מכבדת? אנשים, בדיוק כמוכם, אוהבים להשמיע את דעותיהם ומחשבותיהם ולסיים רעיונות - האם אתם מאפשרים את זה עם בין השיח שלכם? כי אם לא, אתם מה זה מעצבנים.
גם ניבול הפה ושימוש בגסויות מחזיק אחרי קטיעת הדברים בראש המצעד. אנשים נרתעים מצורת דיבור גסה ומבזה. הדבר מאיים עליהם לעיתים, מהווה פלישה למרחב האישי שלהם ומהווה גורם צורם. האם אתם נוהגים "לתבל" את דבריכם בגסויות וניבולי פה, האם הדבר מהווה חלק מצורת הדיבור שלכם? כי אם כן, אתם כנראה משיגים את התוצאה ההפוכה שלה קיוויתם.
שלישי ברשימה הינו הדיבור החלש מידי או המלמול. הדבר מקשה על הצד המקשיב, דורש תשומת לב יתרה ומאמץ ניכר להבין את הנאמר. כמו כן הדבר מעיד על חוסר בטחון עצמי. האם אתם ממלמלים או מדברים חלש מידי? האם אתם "מעלימים" את עצמכם וקולכם, את דעותיכם ורצונותיכם בשיחה ותקשורת בין אישית? תקשיבו לעצמכם, זה עשוי להשתלם לכם.

אם כן, ניכר מהסקר שישנן צורות דיבור לא מעטות שמעוררות אנטגוניזם אצל אנשים. האם אתם מוצאים את עצמכם איפושהו בטבלה? חישבו על דייטים שהייתם בהם - נראיתם במיטבכם, הדפתם ניחוחות יוקרתיים, אולם מהרגע שפתחתם את הפה הכל השתבש. מה השתבש שם? חפשו את עצמכם בטבלה. מן הדין הוא גם לראיונות עבודה, וויכוחים ושאר ההתקשרויות שלכם - בידקו את עצמכם והעלו למודעות את המגרעות שבצורת התקשורת שלכם. דברים עשויים להשתפר פלאים עבורכם.

* הסקר לקוח מתוך ספרה של ליליאן גלס - "כיצד לקרוא אנשים".


אורי שקד, הרצאות, קורסים וטיפולים פרטיים. אתר: טיפולים קצרי מועד.
טל: 052-4888621

© כל הזכויות שמורות  http://www.tadmit4u.net

spacer שפת הגוף